Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) poprosi wicekanclerza i ministra finansów Olafa Scholza, aby zgodził się być kandydatem partii na stanowisko kanclerza w przyszłorocznych wyborach - podał w środę tygodnik "Die Zeit", powołując się na źródła w tej partii.

Popularność Scholza wewnątrz SPD i pośród niemieckiej opinii publicznej wzrosła dzięki jego poparciu bezprecedensowych wydatków na programy pomocowe, które mają pozwolić przetrwać niemieckiej gospodarce kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa - ocenia agencja Reutera.

Rzecznik prasowy ministra nie skomentował jeszcze doniesień mediów.

Wybory parlamentarne w Niemczech zaplanowane są na jesień 2021 r. Sprawująca od czterech kadencji funkcję kanclerza Angela Merkel z Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) zapowiedziała w październiku 2018 r., że nie będzie się ubiegać o reelekcję. Zrezygnowała też z kierowania swoją, współrządzącą w koalicji z SPD, partią, ale zaznaczyła, że swój urząd będzie sprawowała do końca kadencji.

Na razie nie wiadomo też, kto będzie kandydatem na stanowisko kanclerza z ramienia CDU. Stojąca na jej czele od jesieni 2018 r. minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer zapowiedziała w lutym, że nie będzie kandydatem tej partii na kanclerza.