Zgodnie z unijnym prawem i polską konstytucją każdy człowiek jest równy bez względu na rasę, religię lub orientację seksualną - powiedziała w poniedziałek podczas debaty w komisji wolności obywatelskich europarlamentu wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova.

W komisji PE odbyła się tego dnia debata z wiceprzewodniczącą KE ds. wartości i przejrzystości o przestrzeganiu praw podstawowych, praworządności oraz walce z dezinformacją w kontekście pandemii Covid-19.

Część europosłów pytała Jourovą o kwestię pojawianie się w trakcie kampanii prezydenckiej w Polsce tematu LGBT i związanych z tym kontrowersji.

„Nie chce naprawdę ingerować w kampanię wyborczą (w Polsce – PAP), ale uważam jednocześnie, że jest to bardzo smutne, że we współczesnej Europie politycy najwyższych szczebli zdecydowali się wziąć za cel mniejszości, żeby osiągnąć potencjalne polityczne cele” – powiedziała wiceszefowa KE.

„Chciałabym przypomnieć, że zgodnie z unijnym prawem i polską konstytucją, każdy człowiek jest równy bez względu na swoją rasę, religię lub orientację seksualną” – powiedziała Jourova, dodając, że w obecnych czasach „politycy powinni brać odpowiedzialność za swój język”, bo „może on mieć konsekwencje w realnym życiu”.