Prezydenci Rosji i Turcji, Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan rozmawiali w środę telefonicznie m.in. o sytuacji w Libii i Syrii - poinformował w komunikacie Kreml. Pogratulowali sobie także 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między obydwoma krajami.

Jak relacjonuje agencja TASS, przywódcy Rosji i Turcji podkreślili konieczność szybkiego zawieszenia broni w ogarniętej wojną domową Libii. Przypomnieli, że zawarcie rozejmu między walczącymi stronami zostało postanowione na konferencji berlińskiej w styczniu br., mimo to nadal dochodzi do walk, w związku z tym - jak zauważyli - niezbędne jest wznowienie dialogu politycznego w celu zażegnania kryzysu w tym kraju.

Putin i Erdogan zwrócili także uwagę na konieczność przestrzegania zawieszenia broni między obydwoma krajami w Syrii, gdzie także trwają zacięte walki. "Podkreślono potrzebę wzmożonych wysiłków w sprawie respektowania rosyjsko-tureckich umów, dotyczących strefy deeskalacji w Idlibie. Wśród priorytetów wymieniono wspólne monitorowanie przestrzegania zawieszenia broni i neutralizacja aktów terrorystycznych w Idlibie" - cytuje agencja TASS komunikat Kremla.

Prezydenci rozmawiali także o współpracy w walce z pandemią koronawirusa. Podkreślili wagę odmrażania dwustronnych relacji gospodarczych, które w ostatnich tygodniach - jak to określili - zostały mocno nadwyrężone z powodu ograniczeń społecznych i ekonomicznych. (PAP)