Polska pod rządami Prawa i Sprawiedliwości nie wyraziła, i nie wyrazi zgody na przymusową relokację uchodźców - oświadczył we wtorek wiceszef klubu PiS Marek Suski. Mamy prawo w swojej ojczyźnie decydować o tym, kogo przyjmujemy - dodał.

W poniedziałek szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że Polska wraz z sześcioma innymi unijnymi państwami wystosowała wspólne stanowisko do Komisji Europejskiej, w którym przeciwstawia się relokacji uchodźców.

Pod listem do KE podpisali się ministrowie spraw wewnętrznych państw Grupy Wyszehradzkiej - Polski, Słowacji, Węgier i Czech, a także Estonii, Łotwy oraz Słowenii. Pismo dotyczy Paktu w sprawie Migracji i Azylu, którego publikację zapowiedziano na drugi kwartał bieżącego roku.

We wtorek wiceszef klubu PiS Marek Suski zapytany w Polskim Radiu 24 o to, czy Unia Europejska narzuci obowiązkową relokację uchodźców podkreślił, że Polska pod rządami Prawa i Sprawiedliwości nie wyraziła, i nie wyrazi zgody na przymusową relokację. "Mamy prawo w swojej ojczyźnie decydować o tym, kogo przyjmujemy" - zaznaczył. Ostrzegł jednocześnie, że w opozycja - jeśli przejmie władzę - jest gotowa jest na przyjmowanie uchodźców.

"Mam nadzieję, że obronimy naszą ojczyznę, Prawo i Sprawiedliwość będzie sprawować władzę i nie dopuścimy do tego, żebyśmy byli zalewani ludźmi, którzy mogą stanowić zagrożenie. Przede wszystkim musimy bronić bezpieczeństwa swoich obywateli, a później troszczyć się o obywateli innych krajów" - zaznaczył.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował w poniedziałek, że liście do KE Polska wraz z innymi krajami wyraża "stanowczy sprzeciw przeciwko powrotowi sprawy obowiązkowych relokacji na terenie UE nielegalnych imigrantów". "Wyrażamy stanowczy sprzeciw i twardo mówimy, że tego typu instrumenty i tego typu rozwiązania nie będą przez nas akceptowane" - oświadczył szef MSWiA.

Zapewnił, że rząd "jednoznacznie i zdecydowanie przeciwstawia się jakimkolwiek relokacjom nielegalnych imigrantów na terenie naszego kraju". "Jest to stanowisko jasne, jednoznaczne i niepodlegające negocjacjom" - powiedział Kamiński.