Wicepremier Jadwiga Emilewicz poinformowała w poniedziałek, że napisała list do Rady Mediów Narodowych, w którym prosi o wyjaśnienie sytuacji związanej z głosowaniem na Listę Przebojów Trójki. Jak podkreśliła, Lista Przebojów zawsze była "emanacją demokratycznego głosu słuchaczy".

Chodzi o unieważnienie piątkowego notowania "Listy przebojów" w radiowej Trójce, podczas którego - jak najpierw poinformowano - wygrała piosenka "Twój ból jest lepszy niż mój" Kazika, nawiązująca do wizyty prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie mimo zamknięcia nekropolii dla odwiedzających groby z powodu epidemii koronawirusa.

Pytana w internetowej części rozmowy Radia Zet o to, czy podoba jej się piosenka Kazika, wicepremier, szefowa Ministerstwa Rozwoju Jadwiga Emilewicz odparła, że zna lepsze utwory z jego repertuaru. Dopytywana o sytuację, do której doszło w radiowej Trójce, Emilewicz odparła, że ze względu na to, że nie wie, co się tam wydarzyło, wysłała list dotyczący tej kwestii do Rady Mediów Narodowych.

"Zaadresowałam list do Rady Mediów Narodowych z prośbą o szczegółowe wyjaśnienie tej sytuacji" - poinformowała. Jak dodała, jako wicepremier "czuje się uprawniona do zadawania pytań w innych sprawach niż tylko sprawy gospodarcze". "Czekam na wyjaśnienia, co miało miejsce, z jakiego powodu piosenka, która była na pierwszym miejscu, z tego miejsca została usunięta" - powiedziała.

Jak podkreśliła, w sprawie są dwa wątki. "Po pierwsze nie ma miejsca na cenzurę z powodu tego, że twórcy kultury czy to popularnej, czy wysokiej komentują w jakiś sposób rzeczywistość. To są bardzo złe praktyki, jeśli byłyby wdrażane. Z drugiej strony +Lista Przebojów+ zawsze była emanacją demokratycznego głosu słuchaczy. Jeżeli on został naruszony w jakikolwiek sposób, to tutaj także liczę na wyjaśnienia" - powiedziała.

Podczas piątkowego notowania Listy Przebojów programu Trzeciego ogłoszono, że pierwsze miejsce uzyskała piosenka Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój". Kierownictwo programu zablokowało stronę, gdzie publikowane są wyniki. Głosowanie zostało unieważnione. W oświadczeniu dyrektor programu Tomasz Kowalczewski podał, że podczas głosowania został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy. Taką opinię przedstawiła też prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, oświadczając, że unieważnienie piątkowej Listy Przebojów Trójki nie ma nic wspólnego z cenzurą.

W niedzielnym oświadczeniu opublikowanym w internecie Kowalczewski stwierdził, że w radiu prowadzone są "intensywne prace nad wyjaśnieniem nieprawidłowego głosowania w notowaniu 1998 Listy Przebojów". "Wiemy już na pewno, że dokonano ręcznej manipulacji polegającej na zmianie kolejności piosenek, na które głosowali słuchacze Trójki. Nasi radiowi informatycy przeanalizowali logowania osoby odpowiedzialnej za kolejność piosenek w elektronicznej wersji listy. Według głosów słuchaczy Kazik powinien być na miejscu czwartym" - napisał dyrektor Trójki.

Dyrektor programu Trzeciego przekazał, że z ich ustaleń wynika, iż to "prowadzący tego dnia audycję zdecydował o przestawieniu piosenki +Twój ból jest większy niż mój+ na miejsce pierwsze, a piosenka wybrana przez słuchaczy z największą liczbą głosów spadła na miejsce szóste".

Obecni i byli dziennikarze i pracownicy radiowej "Trójki" w niedzielę po południu zebrali się na proteście przy siedzibie swojej stacji, udzielając wsparcia m.in. prowadzącemu listę Markowi Niedźwieckiemu, który poinformował, że odchodzi z Trójki w związku z "posądzeniem o nieuczciwość przy przygotowywaniu audycji, którą prowadzi od ponad 35 lat". Protest opublikowali również w mediach społecznościowych.

O tym, że żegna się z PR3, poinformował w niedzielę również dziennikarz Hirek Wrona we wpisie na Twitterze. Odejście ogłosił też na antenie Marcin Kydryński. Zakończenie współpracy z Trójką zapowiedzieli również artyści, m.in. Tomasz Organek, Muniek Staszczyk, Daria Zawiałow. Z kolei Dawid Podsiadło nie chce, aby Trójka grała jego utwory, podobnie jak wytwórnia Mystic, która wydaje w Polsce m.in. Deep Purple i Nicka Cave'a.

sno/ wj/