Mamy 210 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Liczba zarażonych wzrosła do 16 206, poinformowało Ministerstwo Zdrowia (MZ). Łącznie zmarły 803 osoby.

"Mamy 210 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: województw: śląskiego (142), wielkopolskiego (25), dolnośląskiego (16), małopolskiego (14), opolskiego (5), pomorskiego (4), kujawsko-pomorskiego (3), zachodniopomorskiego (1) " - podał resort na swoim profilu na Twitterze.

"Z przykrością informujemy o śmierci 3 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 93-K Bolesławiec, 92-K Poznań, 68-K Łańcut" - poinformowano także.

Łączna liczba chorych, u których potwierdzono zakażenie to 16 206 osób. Pacjenci znajdują się w szpitalach jednoimiennych, które zajmują się wyłącznie pacjentami zarażonymi koronawirusem.

Z danych MZ wynika, że dotychczas przeprowadzono ponad 476,9 tys. testów, w tym ostatniej doby 16,2 tys.

Według danych MZ na dzisiaj rano, hospitalizowanych było 2 598 osób, 97 002 zostało objętych kwarantanną, a 17 051 - nadzorem epidemiologicznym. Dotychczas zmarły 803 osoby. Wyzdrowiało 5 816 osób.

Od blisko dwóch miesięcy miesiąca obowiązuje stan epidemii. Przedłużono zawieszenie zajęć w szkołach, przedszkolach i na uczelniach wyższych do 24 maja, egzaminy ośmioklasisty i maturalne mają odbyć się w czerwcu.

Za naruszenie zasad kwarantanny grozi od 5 tys. zł do 30 tys. zł.

Jednocześnie rząd zapowiedział stopniowe znoszenie ograniczeń, ich tempo i zakres zależeć ma od sytuacji epidemiologicznej w kraju. Rząd chce, aby usługi branży beauty mogły być świadczone możliwie szybko - aby zostały wznowione w ramach zbliżającego się III etapu odmrażania polskiej gospodarki.

W ramach I etapu otwarto lasy, parki i skwery. Poluzowane zostały także ograniczenia dotyczące placówek handlowych do 100 metrów, w sklepie mogą przebywać 4 osoby na kasę (nie licząc personelu). W większych - liczba klientów zależy od powierzchni sklepu; na jedną osobę musi przypadać kilkanaście metrów.

W ramach drugiego etapu od 4 maja otwarto galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe, a także biblioteki i muzea. Można także prowadzić ćwiczenia rehabilitacyjne. Od 6 maja mogą być otwierane żłobki i przedszkola (decyzje będą należeć do jednostek samorządu terytorialnego).

Wcześniej zapowiedziano otwarcie niektórych boisk i stadionów w maju, a w czerwcu powrót do rozgrywek piłkarskich.

W związku z kryzysem podjęto działania osłonowe dla przedsiębiorców. W życie weszły już ustawy, dotyczące możliwości przesuwania środków unijnych, dopłat do ubezpieczeń społecznych, możliwości pożyczek z kilkunastomiesięczną karencją w spłacie i innych form wsparcia.

Dotychczas na świecie zanotowano ponad 3,84 mln potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w 187 krajach. Najwięcej w Stanach Zjednoczonych (ponad 1,3 mln). Wirus pojawił się w końcu ub. roku w Chinach (gdzie od tamtego czasu zachorowało ponad 84 tys. osób).

W Europie najwięcej zachorowań stwierdzono w Hiszpanii (ponad 224 tys.), Wielkiej Brytanii (ponad 220 tys.), we Włoszech (ponad 219 tys.), we Francji (ponad 177 tys.), Niemczech (ponad 171 tys.). A także ponad 53 tys. w Belgii, ponad 42 tys. w Niderlandach i ponad 30 tys. w Szwajcarii.

W ostatnich dniach najbardziej - poza Stanami Zjednoczonymi - wzrasta liczba zarażonych w Rosji ( koronawirusa wykryto już u ponad 209,6 tys. osób, w Brazylii (162,6 tys.), Turcji (138,6 tys.) i Iranie (107,5 tys.).

Wśród państw Europy Środkowej, najwięcej potwierdzonych zakażeń zanotowano na Białorusi - ponad 22 tys. i na Ukrainie - 15 tys. oraz w Rumunii - ponad 15 tys. i w Czechach - ponad 8 tys.

Spośród wszystkich dotychczas zarażonych koronawirusem zmarło ponad 282 tys. osób. Wśród nich: ponad 31 tys. osób w Wielkiej Brytanii, 30 tys. osób we Włoszech, ponad 26 tys. osób w Hiszpanii i ponad 26 tys. we Francji.

Znaczącą poprawę (bądź wyleczenie) odnotowano u ponad 1,4 mln pacjentów na świecie, w tym u ponad 145 tys. pacjentów w Niemczech, u ponad 136 tys. w Hiszpanii i u ponad 105 tys. pacjentów we Włoszech.