Władze Belgii zdecydowały w piątek wieczorem o zniesienie kolejnych ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią. Od 4 maja będą dozwolone zajęcia sportowe na wolnym powietrzu, od 11 maja mają zostać otwarte wszystkie sklepy.

Belgijscy politycy spotkali się w piątek po południu na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, by podjąć decyzje dot. wychodzenia z ogólnokrajowej kwarantanny i ograniczeń. Rozmowy trwały prawie 7 godzin. Premier Sophie Wilems wieczorem przedstawiła na konferencji szczegóły ustaleń.

W liczącej 11,5 miliona mieszkańców Belgii, do piątku odnotowano prawie 6700 zgonów z powodu Covid-19.

Rozprzestrzenianie się wirusa „zostało spowolnione”, ale „równowaga jest niestabilna”, powiedziała premier Wilmès i zapowiedziała "ewolucyjny" tryb wyjścia z okresu ograniczeń społecznych i gospodarczych. „Nic nie jest do końca ustalone, a zwłaszcza terminy” - zastrzegła.

Co ustalono? Od 4 maja będą dozwolone zajęcia sportowe na świeżym powietrzu, które nie wymagają kontaktu i gwarantują dystans fizyczny. Dotyczy to na przykład tenisa, wędkarstwa lub lekkiej atletyki.

Od 4 maja osłona na usta i nos stanie się obowiązkowa w transporcie publicznym. Dotyczy to wszystkich podróżnych od 12 lat. Nie musi być to maseczka chirurgiczna; może być szalik lub chusta, ale usta i nos będą musiały być zakryte.

Premier Sophie Wilems powiedziała na konferencji, że rząd federalny zapewni każdemu obywatelowi jedną maseczkę na usta i 2 filtry, które będzie można połączyć z maseczkami, które ludzie już mają.

Maski będą również musiały być stosowane w miejscu pracy, jeśli nie można zachować odległości fizycznej. Maska jest zalecana w miejscach publicznych, zwłaszcza gdy nie można zachować dystansu fizycznego.

18 maja edukacja w Belgii zostanie częściowo wznowiona. Faza pilotażowa jest już możliwa od 15 maja. Lekcje będą prowadzone w mniejszych grupach, maksymalnie 10 uczniów w klasie. Wszyscy uczniowie w wieku powyżej 12 lat i nauczyciele będą musieli nosić maskę na nos przez cały dzień. Od tego dnia będą też otwarte zakłady fryzjerskie, i cofnięte zostaną zakazy organizowania przyjęć w domach i jednodniowych wypraw w góry lub na wybrzeże.

Kolejne kroki będziemy podejmowali po dokładnej analizie sytuacji epidemiologicznej, powiedziała premier Wilmès.