W ciągu ostatniej doby w Iranie zmarły 93 osoby zakażone koronawirusem, co zwiększyło liczbę ofiar śmiertelnych Covid-19 w tym kraju do 5 574 - poinformowało w piątek irańskie ministerstwo zdrowia. W sumie od początku pandemii w Iranie zakażone zostały 88 194 osoby.

Według rzecznika resortu Kijanusza Dżahanpura jak dotąd ponad 66,5 tys. osób wyzdrowiało z tej choroby układu oddechowego i zostało wypisanych ze szpitali. Nadal ponad 3,1 tys. pacjentów znajduje się w stanie krytycznym.

Dżahanpur na codziennej konferencji prasowej poinformował jeszcze, że niemal 400 tys. testów na obecność wirusa zostało przeprowadzonych w tym liczącym ponad 83 mln mieszkańców kraju.

Władze Iranu, który jest obok Turcji krajem najbardziej dotkniętym pandemią na Bliskim Wschodzie, obawiają się, że środki mające na celu ograniczenie życia publicznego, by powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa, uderzają w i tak już obciążoną amerykańskimi sankcjami gospodarkę.

Prezydent Hasan Rowhani zakomunikował w środę, że Iran nie ucierpi tak bardzo, jak inne kraje na spadku cen ropy naftowej, ponieważ jest mniej zależny od eksportu tego surowca od innych państw.

Stany Zjednoczone wycofały się w maju 2018 r. z umowy nuklearnej Teheranu z sześcioma mocarstwami i ponownie nałożyły na Iran sankcje, które zdławiły handel ropą z tym krajem, ograniczając irański eksport tego surowca aż o ponad 80 proc. - zwraca uwagę agencja Reutera. Iran jest jednym z 14 członków Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC).