„Wskaźnik zachorowań jest rekordowo niski” - powiedział podczas konferencji prasowej minister.

Jak zaznaczył szef resortu zdrowia, dane te wskazują, że „Litwa naprawdę dobrze sobie radzi w warunkach kwarantanny w opanowywaniu sytuacji i choroby (Covid-19 - PAP)”.

Ministerstwo zdrowia poinformowało w środę, że dzień wcześniej w kraju wykonano rekordową liczbę testów – 6040. Pozytywny wynik uzyskano w 20 przypadkach.

Reklama

Specjaliści wskazują, że Litwa wkroczyła w kolejny etap badań na obecność koronawirusa. Testy wykonywane są nie tylko u osób zainfekowanych i tych, które miały z nimi kontakt, ale też u pracowników instytucji społecznych i opiekuńczych. Planowane są testy u osób zatrudnionych w obiektach strategicznych, urzędników, aptekarzy.

Resort zdrowia poinformował, że w kraju planowane są badania ludności na obecność Covid-19 w celu ustalenia poziomu odporności zbiorowej. Wybrana zostanie reprezentacyjna grupa 7,5 tys. mieszkańców kraju, która zostanie poddana testom.

Wynik tych badań będzie ważny przy podejmowaniu decyzji o łagodzeniu obostrzeń związanych z kwarantanną i kontroli poziomu zakażeń.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)