Minister finansów Portugalii Mario Centeno zapowiedział, że państwo w związku z kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa wyda w 2020 roku w ramach programów wsparcia dla obywateli 20 mld euro. Przypomniał, że kwota ta stanowi równowartość 10 proc. PKB Portugalii.

Podczas czwartkowego wystąpienia w jednoizbowym parlamencie Centeno powiedział, że pomoc państwa dla mieszkańców kraju prowadzona będzie zarówno poprzez subsydia dla poszkodowanych kryzysem osób, jak też w ramach “programów pomocowych dla spółek, w których zatrudnieni są obywatele”.

“Pomoc ze strony państwa dla naszych obywateli już ruszyła. W pierwszej kolejności musimy zagwarantować płynność finansową firmom” - oświadczył Centeno, przypominając, że blisko 70 tys. spółek zwolniło już tymczasowo pracowników lub zamierza to zrobić w najbliższych dniach.

Minister finansów, a zarazem szef eurogrupy, potwierdził, że do połowy kwietnia w Portugalii tymczasowo pracę straciło ponad 1 mln osób. Dodał, że rząd planuje uruchomić dodatkowe środki na usprawnienie służby zdrowia.

“Wśród zaplanowanych już dodatkowych środków mających osłabić efekty kryzysu jest kwota 0,5 mld euro, która trafi na wsparcie systemu publicznej opieki zdrowotnej” - wyjaśnił Centeno.

Do czwartku w Portugalii z powodu zakażenia koronawirusem zmarło 629 osób, a blisko 19 tys. zostało zainfekowanych.