W ciągu ostatniej doby w Rosji odnotowano 1154 nowe przypadki zakażenia koronawirusem; łączna liczba infekcji sięgnęła 7497 - podał we wtorek sztab powołany przez władze. To największy dobowy wzrost liczby zakażeń odnotowany w Rosji od początku epidemii.
Reklama

Po raz pierwszy w ciągu jednej doby przybyło więcej niż tysiąc chorych. W ostatnim tygodniu wykrywano codziennie po kilkaset zakażeń.

Tak jak wcześniej, największą liczbę nowych przypadków odnotowano w Moskwie - 697. W stolicy Rosji liczba zakażeń wynosi teraz 5181. Na kolejnych miejscach są: sąsiadujący ze stolicą i ważny administracyjnie obwód moskiewski (454 zakażenia od początku pandemii) i druga co do wielkości metropolia Rosji - Petersburg (295 zakażeń).

Wśród innych regionów wyróżnia się republika Komi, leżąca na północnym wschodzie europejskiej części Federacji Rosyjskiej. Liczba zachorowań sięgnęła tam 101. Pierwszym ogniskiem infekcji był tam jeden ze szpitali w głównym mieście regionu, Syktywarze, gdzie zachorowało ponad 50 osób. Media podały w poniedziałek, że zakażenia pojawiły się także w szpitalu, do którego trafili pacjenci przeniesieni po zamknięciu pierwszej placówki.

Spośród ponad 80 regionów Rosji tylko w czterech nie odnotowano jeszcze przypadków koronawirusa - wynika z danych ogłoszonych przez sztab. Są to regiony położone w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej: Jamalsko-Nieniecki Okręg Autonomiczny, Republika Ałtaj, Republika Tuwy i Czukocki Okręg Autonomiczny. Rosja zalicza do podmiotów FR również anektowany w 2014 roku Krym i Sewastopol.

Jedenaście osób z Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby; łącznie odnotowano dotąd 58 ofiar śmiertelnych. Wyzdrowiały od początku pandemii 494 osoby, w tym 88 wypisano ze szpitali w ciągu ostatniej doby.

Pod obserwacją medyczną w związku z koronawirusem pozostaje w Rosji 185 tysięcy osób - poinformował we wtorek państwowy urząd Rospotriebnadzor. W całej Rosji przeprowadzono ponad 795 tysięcy testów na obecność wirusa.

W Rosji obowiązują do końca kwietnia dni wolne od pracy, ogłoszone w celu zminimalizowania kontaktów pomiędzy ludźmi. W Moskwie i wielu innych regionach władze zarządziły obowiązkową samoizolację mieszkańców; wyjść z domu można jedynie w niezbędnych przypadkach.