Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Turcji wzrosła w sobotę o 16 i wynosi 108 - poinformował minister zdrowia Fahrettin Koca. Zainfekowane są w kraju łącznie 7 402 osoby, czyli o 1 704 więcej niż dobę wcześniej.

Minister dodał, że w ciągu ostatnich 24 godzin przeprowadzono 7 641 testów; łącznie od wybuchu epidemii zbadano 55 464 osoby.

W piątek wieczorem prezydent Recep Tayyip Erdogan zaapelował do obywateli o podjęcie dobrowolnej kwarantanny, pozostawanie w domach i ograniczenie wyjść. Ogłosił także zawieszenie wszystkich lotów międzynarodowych.

Zakazano też podróży autobusami między miastami, spacerów na plaży, łowienia ryb, joggingu w parkach i lasach w weekendy. Władze prowincji mogą zdecydować o wprowadzeniu takich ograniczeń również w dni robocze.

Z powodu pandemii zamknięte są w Turcji kawiarnie, kina, kluby sportowe, restauracje i teatry, zawieszone zostały zbiorowe modlitwy w meczetach. Zamrożono także połączenia lotnicze z kilkoma krajami i zamknięto granicę lądową z Iranem. Zamknięto też wszystkie szkoły.