Dwa najbardziej dotknięte epidemią koronawirusa kraje Azji Środkowej, Kazachstan i Uzbekistan, wprowadziły w piątek dodatkowe środki w walce z wirusem. W Uzbekistanie zanotowano pierwszą ofiarę śmiertelną. Zmarła 72-letnia mieszkanka miasta Namangan - podaje Reuters.

Dotychczas w kraju potwierdzono 83 przypadki zakażenia wirusem.

Namangan to jedno z kilku miast dotychczas objętych ograniczeniami w handlu i ruchu. W piątek lista poddanych kwarantannie miast powiększyła się o kolejne ośrodki, m.in. Buchara i Nawoi. Zawieszony został też ruch między prowincjami.

Dodatkowo prezydent kraju Szawkat Mirzijojew ogłosił duże premie dla członków personelu medycznego mającego kontakt z chorymi. Lekarze mają otrzymać równowartość 2,5 tys. USD za dwa tygodnie pracy, a pielęgniarki i pracownicy laboratoriów - 1,5 tys. Jak zauważa agencja Reutera, to znacznie większe stawki niż standardowe miesięczne wynagrodzenie lekarzy w tym kraju.

Reklama

Dodatkowe obostrzenia wprowadziły też władze sąsiedniego Kazachstanu. Większość firm pracujących w dwóch największych miastach kraju - Nur-Sułtanie i Ałmaty - ma od przyszłego tygodnia zawiesić działalność. Wyjątkiem będą tylko urzędy, placówki służby zdrowia, media, supermarkety i apteki.

W Kazachstanie wykryto dotychczas 124 przypadki zakażenia koronawirusem - niemal wszystkie w dwóch największych miastach kraju. W czwartek zmarła pierwsza osoba chora na Covid-19.