W Rosji odbędą się specjalne ćwiczenia w związku z koronawirusem, sprawdzające przygotowanie sił zbrojnych do zadań z zakresu ewakuacji, działań sanitarnych i pomocy medycznej - poinformował w piątek dziennik "Kommiersant", powołując się na ministerstwo obrony.

Dokładnych dat ćwiczeń nie podano, jednak mają się one odbyć w ramach trwającego w dniach 25-28 marca sprawdzianu gotowości wojsk do walki z epidemią.

Armia ćwiczyć będzie działania w sytuacji nadzwyczajnej związanej z rozprzestrzenianiem się infekcji wirusowych. Żołnierze przetrenują zadania z zakresu ewakuacji, pomocy medycznej, działań sanitarnych i przeciwepidemicznych, organizacji żywienia i zamieszkiwania w warunkach polowych.

"Przećwiczone zostaną w praktyce zadania związane z wykonywaniem całego kompleksu działań z zakresu kwarantanny i leczenia, a także dezynfekcji terenu i obiektów" - podał resort obrony.

W ćwiczeniach wezmą udział grupy wojsk powietrzno-kosmicznych, wojsk rakietowych przeznaczenia strategicznego, wojsk obrony biologicznej, chemicznej i radiologicznej oraz wojsk inżynieryjnych. Terenem ćwiczeń będą poligony w europejskiej części Rosji, na Syberii Zachodniej i Uralu.

awl/ akl/