W związku z zagrożeniem wywołanym przez Covid-19 w Gruzji od soboty do 21 kwietnia obowiązywać będzie stan wyjątkowy - ogłosił gruziński premier Giorgi Gacharia. W tym zakaukaskim kraju potwierdzono 48 przypadków zakażenia koronawirusem.

Stan wyjątkowy w kraju ogłosiła prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili, do której zwrócił się z wnioskiem o jego wprowadzenie premier. Prezydent podkreśliła, że ograniczenia nie będą dotyczyły wolności słowa. Zaznaczyła też, że w kraju nie jest wprowadzana godzina policyjna.

Do wprowadzenia stanu wyjątkowego w Gruzji wymagana jest jeszcze zgoda parlamentu. W sobotę ma się odbyć nadzwyczajne posiedzenie izby.

Jak wyjaśnił Gacharia, w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego rząd zyskuje prawo - w przypadku zaistnienia takiej konieczności - do ograniczenia praw majątkowych i doraźnego wykorzystania majątku osób fizycznych i prawnych w celach medycznej kwarantanny.

Zapowiedział, że rząd ma też prawo do regulowania cen lekarstw, usług medycznych i artykułów pierwszej potrzeby.

W razie konieczności gabinet ministrów może przeprowadzić powszechną mobilizację obywateli, posiadających odpowiednie medyczne wykształcenie i kwalifikacje - dodał.

Osoba, która złamie zasady izolacji lub kwarantanny, będzie przewożona do "specjalnego obiektu". Zostaną zastosowane wobec niej sankcje - oświadczył premier.

"Wszystkie osoby fizyczne i prawne mają obowiązek przestrzegać zasad stanu wyjątkowego, za ich złamanie osoby fizyczne będą karane grzywną w wysokości 3 tys. lari (ponad 4 tys. zł), a prawne - 15 tys. lari (ponad 20 tys. zł), w przypadku powtórnego złamania (zasad) będą pociągnięte do odpowiedzialności karnej w wymiarze trzech lat pozbawienia wolności" - powiedział Gacharia.

Wprowadzane są też ograniczenia dotyczące międzynarodowego transportu drogowego, z wyłączeniem przewozów towarowych.

W kraju zakazano zgromadzeń, w których uczestniczy więcej niż 10 osób.

W Gruzji kwarantanną objętych jest 1966 osób. Jedna osoba zakażona koronawirusem wyzdrowiała. Nikt nie umarł z powodu zakażenia SARS-CoV-2.