Prawie 160 Polaków, powracających z Teneryfy wylądowało we wtorek ok. godz. 22.50 na lotnisku Ławica w Poznaniu – poinformował PAP w środę Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Jak dodał, żaden z pasażerów nie zgłaszał objawów infekcji.

"Prawie 160 Polaków, powracających z Teneryfy samolotem linii Enter Air, wylądowało we wtorek ok. godz. 22.50 na lotnisku Ławica w Poznaniu. Nikt nie zgłaszał pogorszenia samopoczucia ani objawów infekcji" – poinformował PAP w środę Stube.

Jak dodał, po zmierzeniu temperatury i wypełnieniu kart lokalizacyjnych, wszyscy pasażerowie zostali zobowiązani do przebywania w 14-dniowej kwarantannie domowej, na którą – jak podał Stube - udali się indywidualnym transportem. Procedury na lotnisku trwały ok. dwóch godzin.

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk zaznaczył, że "procedury zadziałały, a wszystko przebiegło zgodnie z założeniami".

"Osoby, które powróciły, odbędą teraz dwutygodniową kwarantannę. Pragnę również zwrócić uwagę na fakt, że osoby, które odbywają kwarantannę, są osobami zdrowymi i tak należy je traktować. Okres dwutygodniowy ma charakter ochronny" – podkreślił wojewoda.

Poznańskie lotnisko Ławica wstrzymało regularne międzynarodowe połączenia lotnicze, ale utrzymane zostały czartery, organizowane m.in. przez biura podróży dla Polaków powracających z wakacji.

Stube wskazał, że jeszcze w środę w nocy dwoma lotami czarterowymi z Hurghady planowany jest powrót ok. 360 Polaków. W tym przypadku zostaną przeprowadzone takie same procedury.