W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w obwodzie kijowskim, w środkowej Ukrainie, wprowadzono stan wyjątkowy. Decyzję w tej sprawie podjął w środę rząd. Na razie stan nadzwyczajny nie obowiązuje w Kijowie.

"Sugerujemy wprowadzenie stanu nadzwyczajnego w obwodzie kijowskim" - powiedział przed podjęciem decyzji w tej sprawie minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow.

Szef MSW zaapelował też o wprowadzenie stanu wyjątkowego w stolicy. Postanowienie w sprawie wprowadzenia stanu nadzwyczajnego w Kijowie może podjąć Kijowska Miejska Administracja Państwowa.

Wcześniej rząd zdecydował, że od środy w ramach środków ostrożności na Ukrainie wstrzymany będzie ruch autobusowy, kolejowy i lotniczy między miastami i obwodami. Od wtorku obowiązuje zaś zakaz zgromadzeń powyżej 10 osób.

Reklama

Rząd podjął decyzję o zamknięciu od wtorku instytucji kultury, centrów handlowo-rozrywkowych, klubów fitness, zakładów żywienia zbiorowego. Restauracje mogą świadczyć usługi dowozu posiłków, jednak dowożący muszą posiadać odpowiednie środki ochronne.

14 marca stan wyjątkowy ogłoszono w obwodzie czerniowieckim w południowo-zachodniej części kraju. Tam na początku miesiąca potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem na Ukrainie. Stan wyjątkowy wprowadzono też w mieście Radomyśl, w obwodzie żytomierskim, gdzie zmarła chora na Covid-19 kobieta.

Na Ukrainie potwierdzono dotychczas 14 przypadków zachorowania na Covid-19, w tym dwa śmiertelne.