Na Białorusi liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem wzrosła do 51 – poinformowało w środę ministerstwo zdrowia. Z tego dziewięć osób ma objawy infekcji, a 37 przechodzi ją bez objawów. Pięć osób wypisano już ze szpitali.

„Według stanu na godz. 8 w środę tylko dziewięcioro pacjentów ma kliniczne objawy infekcji Covid-19, tzn. jest chorych. Oprócz tego kontrolowane jest 37 osób, które mają dodatnie testy, ale bez symptomów choroby” – napisano w komunikacie ministerstwa zdrowia. „Sytuacja jest pod kontrolą” – ocenił resort.

Pięć osób już opuściło szpitale, kolejne trzy mają to zrobić w najbliższym czasie.

Resort zdrowia uściślił, że z ujawnionych dotąd przypadków zakażenia 17 przywieziono z zagranicy. Pozostałe przypadki udało się wykryć w efekcie kontroli kontaktów pierwszego stopnia, czyli osób mających bezpośredni kontakt z zakażonymi.

Pod obserwacją jest 1960 osób, które przyjechały z krajów ze złą sytuacją epidemiczną. 2700 osób zakończyło dwutygodniową kwarantannę.

Ministerstwo zdrowia poinformowało również, że przygotowało plany organizacji pomocy medycznej, w tym przeprofilowania szpitali w zależności od różnych scenariuszy rozwoju sytuacji. Placówki na Białorusi mają wystarczającą liczbę miejsc, by skutecznie izolować osoby pierwszego kontaktu - twierdzi resort.