Władze Bośni i Hercegowiny ogłosiły w kraju stan katastrofy, co pozwoli koordynować wysiłki, mające na celu powstrzymanie koronawirusa, między dwoma regionami autonomicznymi kraju - poinformował we wtorek minister zdrowia Zoran Tegeltija.

Federacja Muzułmańsko-Chorwacka oraz Republika Serbska (RS), które wchodzą w skład BiH, wprowadziły stan katastrofy niezależnie od siebie w poniedziałek.

W całej BiH zanotowano 26 przypadków zakażenia koronawirusem, z czego większość w Republice Serbskiej. Największe miasto RS - Banja Luka - jest centrum nowego wirusa; w poniedziałek zamknięto tu i w innych miastach na tydzień bary, restauracje i sklepy, oprócz spożywczych.

W ubiegłym tygodniu zarówno Federacja Muzułmańsko-Chorwacka jak i RS zarządziły zamknięcie na dwa tygodnie szkół i uczelni oraz zakazały publicznych zgromadzeń oraz organizowania wydarzeń sportowych.

Reklama

Centralny rząd Bośni i Hercegowiny zalecił wprowadzenie od poniedziałku dwutygodniowej kwarantanny dla wszystkich podróżnych przybywających do kraju i zakazał wjazdu osobom z państw najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa.