W obawie przed rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa Indie zakazały od 18 marca wjazdu pasażerom linii lotniczych pochodzącym m.in. z krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), Wielkiej Brytanii oraz Turcji.

„Żadna z linii nie powinna brać na pokład pasażerów z tych krajów podróżujących do Indii od godz. 17.30 czasu indyjskiego 18 marca br. Linia lotnicza powinna egzekwować tę zasadę w porcie początkowym” - napisano w rozporządzeniu.

Dla podróżnych z Afganistanu, Malezji i Filipin zakaz obowiązuje od godz. 15 lokalnego czasu we wtorek.

Na liście znalazło się w sumie 36 krajów: 27 krajów Unii Europejskiej, cztery kraje EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria), a także Wielka Brytania, Turcja oraz Afganistan, Malezja i Filipiny. Zakaz ma obowiązywać do końca marca.

Co więcej, władze w Delhi włączyły na listę osób, które muszą przejść obowiązkową kwarantannę, obywateli czterech krajów Zatoki Perskiej. Są to: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Oman i Kuwejt.

Od piątku Indie zakazały wjazdu do kraju wszystkim turystom - wyjątek uczyniono dla m.in. dyplomatów, pracowników instytucji międzynarodowych oraz obcokrajowców zatrudnionych w indyjskich firmach lub przy projektach na terytorium Indii.

Dalsze zaostrzenie restrykcji dla podróżnych wynika z przypadków wjazdu zainfekowanych osób. W poniedziałek koronawirusa wykryto u 33-letniego naukowca, który wrócił z Włoch.

W Indiach wykryto już 126 przypadków koronawirusa, z czego trzy osoby zmarły, a 13 zostało wyleczonych.