W niedzielę w dniu obchodów Święta Narodowego Węgier prezydentowi Andrzejowi Dudzie przyznano Krzyż Wielki Orderu Zasługi z Łańcuchem i Złotopromienną Gwiazdą, czyli najwyższe węgierskie odznaczenie przyznawane głowom innych państw - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

"15 marca 2020 r., w dniu obchodów Święta Narodowego Węgier – 172. rocznicy Powstania Węgierskiego 1848 r., Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie przyznano najwyższe odznaczenie przyznawane głowom innych państw – Krzyż Wielki Orderu Zasługi z Łańcuchem i Złotopromienną Gwiazdą" - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w komunikacie na stronie interentowej.

Jak czytamy w komunikacie, decyzję o przyznaniu odznaczenia podjął prezydent Janos Ader, który w uzasadnieniu podkreślił szczególne zasługi i osobiste zaangażowanie prezydenta Andrzeja Dudy w rozwijanie stosunków Polski i Węgier, w tym "liczne inicjatywy skierowane na pogłębianie tradycyjnie przyjaznych stosunków międzypaństwowych, aktywne zaangażowanie w popularyzację wspólnego dziedzictwa historyczno-kulturowego obu krajów, a także znaczący wkład w realizację interesów Polski i Węgier na forum Unii Europejskiej i w dialogu regionalnym".

Kancelaria Prezydenta RP podkreśla, że jednocześnie prezydent Węgier z uznaniem ocenił zaangażowanie prezydenta Andrzeja Dudy we wzmacnianie kontaktów politycznych i społecznych pomiędzy krajami, w tym podczas corocznych obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej organizowanych od 2007 r. w dniu 23 marca.

"Polskę i Węgry łączą tradycyjnie przyjazne i aktywne stosunki dwustronne w wymiarze politycznym, ekonomicznym i kulturalnym, a także podobne spojrzenie na kwestie dialogu regionalnego, w tym szczególnie w ramach Grupy Wyszehradzkiej, Inicjatywy Trójmorza oraz tzw. Dziewiątki Bukaresztańskiej" - czytamy w komunikacie. Jak dodano w nim, Polska i Węgry są także bliskimi partnerami i zaufanymi sojusznikami na forach organizacji międzynarodowych - Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Krzyż Wielki Orderu Zasługi z Łańcuchem i Złotopromienną Gwiazdą jest najwyższym odznaczeniem państwowym Węgier przyznawanym wyłącznie głowom innych państw. KPRP podała, że prezydent Duda miał zostać odznaczony nim podczas tegorocznych obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej planowanych na marzec br. w Budapeszcie. Jednak w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na Węgrzech w kontekście pandemii koronawirusa, uroczyste obchody oraz ceremonia wręczenia zostaną zorganizowane w innym terminie.

Przypadający 23 marca Dzień Przyjaźni obu państw ustanowiły w 2007 roku Sejm RP i parlament Węgier. Jego obchody odbywają się na przemian w Polsce i na Węgrzech. Ostatnie miały miejsce w Kielcach. (PAP)

autor: Marzena Kozłowska