W Belgii stwierdzono od czwartku 153 nowe infekcje koronawirusem - poinformowały w piątek władze federalne. Liczba osób, u których stwierdzono zakażenie w tym kraju, wynosi obecnie 556.

W czwartek stwierdzono 85 nowych przypadków. Dzień wcześniej trzy osoby zmarły w Belgii z powodu Covid-19.

Cytowany przez belgijskie media Steven Van Gucht, przewodniczący komitetu naukowego ds. koronawirusa przy rządzie belgijskim, ocenił, że to początek epidemii i liczba zakażonych rośnie. Ocenił, że dane w sprawie liczby infekcji są niedoszacowane.

Rząd belgijski ogłosił w czwartek, w ślad za innymi krajami europejskimi, zamknięcie od najbliższego piątku wszystkich szkół, kawiarni, restauracji i niektórych sklepów w związku z epidemią koronawirusa.

Decyzja wejdzie w życie o północy w piątek i ma obowiązywać do 3 kwietnia. Szkoły będą zamknięte przez najbliższe 5 tygodni - oświadczyła p. o. premiera Belgii Sophie Wilmes.

Zapewniła, że nie jest planowane całkowita blokada miast i poszczególnych terytoriów. Supermarkety i apteki pozostaną otwarte; co do innych sklepów wprowadzony będzie obowiązek wstrzymania handlu podczas weekendów.

"Chcemy uniknąć sytuacji włoskiej i uniknąć zamykania całych obszarów" - powiedziała Wilmes.