Aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się koronawirusa, wszystkie szkoły na Ukrainie będą zamknięte przez trzy tygodnie - zdecydował w środę rząd w Kijowie. Ogłoszono też zakaz organizowania wydarzeń z ponad 200 uczestnikami, ale nie dotyczy to wydarzeń o znaczeniu państwowym.

Podczas posiedzenia rządu podjęto również decyzję o przeznaczeniu 100 mln hrywien (ponad 15 mln zł) na zakup środków ochronnych dla bieżących potrzeb ministerstw i służb. Wprowadzono też zakaz eksportu do 1 czerwca towarów wykorzystywanych w walce z epidemią.

Do tej pory na Ukrainie różnego rodzaju ograniczenia obowiązywały w obwodzie czerniowieckim, gdzie potwierdzono jedyny dotychczas w kraju przypadek zakażenia koronawirusem.

Również w środę o wprowadzeniu kwarantanny w szkołach i odwołaniu masowych wydarzeń poinformował mer Kijowa Witalij Kliczko. "Choć w Kijowie do tej pory nie odnotowano żadnego przypadku zachorowania na koronawirus, postanowiliśmy nie czekać i zabezpieczyć mieszkańców miasta" - przekazał mer.

Dodał, że transport miejski na razie działa w zwykłym trybie; wszystkie środki transportu publicznego mają być dezynfekowane dwa razy dziennie. Kliczko zaznaczył, że prewencyjne środki wstępnie mają obowiązywać do końca marca. Zaapelował o zachowanie spokoju i przestrzeganie zasad higieny.