Stan pięciorga mieszkańców woj. śląskiego z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem, leczonych na oddziale zakaźnym w Szpitalu Rejonowym im. Józefa Rostka w Raciborzu (Śląskie) jest stabilny i dobry – poinformowała we wtorek rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Poinformowała też, że badania przebywających w kwarantannie mieszkańców Rybnika, którzy mieli kontakt z chorymi, dały wynik ujemny – nie stwierdzono u nich koronawirusa. "Czekamy jeszcze tylko na jeden wynik - próbkę osoby przebywającej w innym województwie" – dodała Alina Kucharzewska.

Pierwszym pacjentem z potwierdzeniem zakażenia koronawirusem w woj. śląskim jest mieszkaniec Rybnika, który w nocy z 29 lutego na 1 marca wrócił autokarem z wyjazdu narciarskiego w północnych Włoszech. Służby sanitarne dotarły do wszystkich podróżujących z nim osób i objęły je kwarantanną domową. Kobieta z potwierdzonym zakażeniem nie była we Włoszech, ale jest osobą z otoczenia chorego rybniczanina. Przebywają w szpitalu w Raciborzu podobnie jak kolejne trzy osoby, u których potwierdzono obecność groźnego patogenu.

W związku z potwierdzeniem zakażenia koronawirusem u dwojga pierwszych mieszkańców Rybnika, w poniedziałek rano władze miasta zdecydowały o odwołaniu w: Szkole Podstawowej nr 9 przy ul. Cmentarnej oraz Zespole Szkół nr 3, przy ul. Orzepowickiej, Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 14 przy ul. Krętej i Staffa. W tych placówkach prowadzona jest dezynfekcja. We wtorek rano w Rybniku odbywało się posiedzenie sztabu kryzysowego, podczas którego mogą zapaść dalsze decyzje w tej sprawie.