Na Comex w Nowym Jorku miedź traci 2,6 proc. do 2,4950 USD za funt.

Po potężnym załamaniu cen ropy naftowej - najsilniejszym od czasu wojny w Zatoce Perskiej w 1991 r., na rynkach zapanował chaos i załamanie cen wielu klas aktywów.

W ub. tygodniu w Wiedniu odbyło się dwudniowe ministerialne spotkanie producentów ropy z Organizacji Krajów Eksportujących Ropę (OPEC) i sojuszników spoza tej grupy. Ministrowie z OPEC zgodzili się na obniżenie produkcji surowca o 1,5 miliona baryłek dziennie w odpowiedzi na słabnący globalny popyt na paliwa z powodu epidemii koronawirusa. Na to jednak nie zgodziła się Rosja.

"Sentyment do metali nieszlachetnych w obecnej sytuacji jest najbardziej pesymistyczny" - mówi Xu Maili, analityk Everbright Futures Co.

Ceny metali przemysłowych były już pod presją z powodu wybuchu epidemii koronawirusa w Chinach i szybkiego rozprzestrzeniania się koronawirusa na świecie.

Działalność chińskich fabryk mocno ucierpiała z powodu przedłużających się przerw, ograniczeń związanych z kwarantanną i problemów operacyjnych, a takie produkty jak miedź, stal i ruda żelaza dostały mocne uderzenie.

Podczas poprzedniej sesji miedź na LME staniała o 67 USD do 5.607,00 USD za tonę.(PAP Biznes)