Rozpoczęliśmy cykl debat z ekspertami, które mają nam pomóc w opracowaniu strategii demograficznej - powiedziała PAP pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej, wiceszefowa MRPiPS Barbara Socha. Dodała, że pierwsza część strategii zostanie zaprezentowana przed wakacjami.

Wiceminister rodziny przypomniała, że na początku tej kadencji premier Mateusz Morawiecki zapowiedział przygotowanie strategii demograficznej, której celem jest zwiększenie dzietności w Polsce.

Podkreśliła, że jednym z elementów przygotowań strategii jest cykl debat z ekspertami. "W ramach przygotowania strategii demograficznej, rozpoczęliśmy cykl debat z różnymi środowiskami w Polsce, którym na sercu leżą problemy rodziców" - powiedziała Socha.

Poinformowała, że pierwsza debata odbyła się w tym tygodniu, a kolejne są planowane jeszcze w tym miesiącu. "Pierwsza debata została zorganizowana w gronie organizacji kobiecych, które na co dzień zajmują się głównie wspieraniem kobiet w pracy, najczęściej matek powracających do aktywności zawodowej po urodzeniu dziecka" - wskazała.

"To była bardzo ciekawa dyskusja. Wymieniono opinie, które składają się w jeden wniosek. Mówimy, o tym, że kobiety dzisiaj chcą realizować wiele ról, mają wiele aspiracji i ambicji. Mamy potrzebę, jako kobiety, wpływania na sytuacje społeczną, wspierania innych kobiet, dzielenia się swoimi doświadczeniami" - powiedziała Socha.

Jak dodała, podczas spotkania pojawiły się także pomysły zmian prawnych dotyczących rynku pracy. "Spotkanie utwierdziło mnie w przekonaniu, że kierunki o których myślimy, przede wszystkim związane z uelastycznieniem czasu pracy, sposobem świadczenia pracy, są ważne i muszą się znaleźć w strategii demograficznej" - podkreśliła wiceminister.

Jak przekazała, następna debata będzie zorganizowana w gronie pracodawców, na kolejną zostały zaproszone firmy konsultingowe. "Zależy nam na usłyszeniu głosu z różnych stron. Debaty dzielimy tematycznie. Cykl nie jest zamknięty. Zamierzam się spotykać z różnymi środowiskami. Traktujemy to jako głos, który pomoże nam rozłożyć odpowiednie akcenty w tej strategii" - zaznaczyła Socha.

Wiceminister rodziny poinformowała, że "pierwsza część strategii, która wskazywałaby kierunki polityki demograficznej, ujrzy światło dzienne pod koniec pierwszej połowy roku, czyli przed wakacjami"

"Chcemy, żeby ta strategia była jak najbardziej kompleksowa i dotykała obszarów, które zdaniem ekspertów mają wpływ na dzietność. Chcemy objąć tą strategią zarówno kwestie ekonomiczne, ale także niematerialne, czyli kulturowe, cywilizacyjne" - wskazała.

Jak oceniła, programy, które rząd Zjednoczonej Prawicy rozpoczął cztery lata temu to pierwszy krok w kierunku poprawy wskaźnika dzietności. "Jak wiemy, sytuacja demograficzna w Polsce jest bardzo trudna. Programy wprowadzone przez rząd są oczywiście znaczące, ale niewystarczające, bo nie dotykają wszystkich obszarów" - zaznaczyła.

Przyznała, że z problemami demograficznymi mierzy się większość krajów Europy. "Mamy też dużo pozytywnych przykładów. Widzimy działania realizowane w sposób skuteczny w różnych krajach np. we Francji, gdzie jest ciągłość polityki rodzinnej, niezależnie od zmiany rządów" - podkreśliła pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej.

Jako przykład kraju z dobrymi praktykami wymieniła też Węgry. "Są oni w tej chwili bardzo rozpoznawalni na całym świecie, jako kraj, który zaledwie kilka lat temu poważnie postawił na politykę prorodzinną. Skuteczność tej polityki to przede wszystkim bardzo znaczący spadek rozwodów i wzrost liczby zawieranych małżeństw" - podkreśliła Socha.