Nie potwierdzono w badaniach zakażenia koronawirusem u 22-letniej kobiety, która po powrocie w lutym z Włoch od czwartku przebywała na oddziale obserwacyjno-zakaźnym Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie (Mazowieckie). Jeszcze w niedzielę kobieta opuści placówkę.

„Mamy dobrą wiadomość. Właśnie Państwowy Zakład Higieny przesłał wynik badań w kierunku koronawirusa i u naszej pacjentki jest on ujemny. Pacjentka dzisiaj wychodzi do domu” – powiedziała PAP Agnieszka Woźniak, rzeczniczka ciechanowskiego Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego. Jak dodała, aktualnie w placówce tej nie jest hospitalizowana żadna osoba z podejrzeniem koronawirusa.

W czwartek do Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie zgłosiła się 22-letnia kobieta z nietypowymi objawami ze strony układu oddechowego – wcześniej, 11 lutego, kobieta wróciła z Mediolanu. Pacjentka została hospitalizowana na oddziale obserwacyjno-zakaźnym, jak podawała placówka, „w pełnej izolacji”. Wykonano niezbędne badania, w tym w kierunku zakażenia koronawirusem.

W piątek rzeczniczka ciechanowskiego Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego Agnieszka Woźniak informowała PAP, że placówka oczekuje na szczegółowe wyniki badań 22-letniej pacjentki i od ich rezultatu uzależnia dalsze postępowanie związane z przypadkiem podejrzenia koronawirusa u tej pacjentki.

Reklama

W związku z powrotem osób przebywających w ostatnim czasie za granicą w rejonach, gdzie potwierdzono zakażenia koronawirusem, Starostwo Powiatowe w Ciechanowie ogłosiło w ubiegłym tygodniu, że prowadzi identyfikację przybywających z terenów zagrożonych.

W wydanym w piątek komunikacie starosta ciechanowska Joanna Potocka-Rak zwróciła się z apelem do osób wracających m.in. z północnych Włoch, Chin, Japonii czy Korei Płd. o kontakt z tamtejszą Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną po stwierdzeniu u siebie objawów grypopodobnych, np. infekcji górnych dróg oddechowych, a w przypadku ostrych objawów, np. także wysokiej gorączki o zgłaszanie się do szpitala.

Jak informowała w piątek Powiatowa Stacja sanitarno-Epidemiologiczna w Ciechanowie, nadzorowanych było tam wtedy 36 przypadków osób, które powróciły w ostatnim czasie z krajów, gdzie stwierdzono zakażenia koronawirusem – chodzi o osoby, które poddały się dwutygodniowej samoobserwacji w warunkach domowych.