Nowy budżet Pentagonu, w ramach którego powstaną siły kosmiczne, wprowadza też pomoc socjalną dla pracowników.
– Walka o dominację militarną zaczyna się nasilać, a w kosmosie wydarzy się wiele rzeczy – powiedział Donald Trump w odezwie do dziennikarzy w bazie wojskowej pod Waszyngtonem tuż przed Bożym Narodzeniem. I ogłosił utworzenie Space Force, czyli sił kosmicznych, szóstego rodzaju wojsk USA. Przemawiając, prezydent opisał przestrzeń kosmiczną jako „najnowszy obszar działań wojennych na świecie”, nawiązując do wcześniejszych wypowiedzi wiceprezydenta Mike’a Pence’a. Zarówno Chiny, jak i Rosja mają odpowiednią broń zdolną do niszczenia lub wyłączania amerykańskich satelitów.
Nowe siły zbrojne zostały uruchomione przy okazji podpisania przez głowę państwa budżetu Pantagonu na 2020 r. Z 738 mld dol. przeznaczonych na wszystkie rodzaje wojsk w nadchodzącym roku mniej więcej 40 mld dol. zostanie wydanych na uruchomienie nowej formacji. Realne płace żołnierzy wzrosną średnio o 3 proc. US Space Force ma się koncentrować na działaniach operacyjnych w przestrzeni pozaziemskiej. Będzie ona wykorzystywać najnowocześniejsze technologie, a wśród nich bezzałogowe drony i satelity.
Na jej czele stanie czterogwiazdkowy generał lotnictwa Jay Raymond. W ich skład wejdzie 16 tys. mundurowych, a oprócz tego kilka tysięcy pracowników cywilnych. – Jednym z argumentów przemawiających za Space Force było to, że temat przestrzeni kosmicznej w pewnym sensie gubił się w siłach powietrznych, koncentrujących się na dominacji w powietrzu – powiedziała magazynowi „The Verge” Kaitlyn Johnson z Center for Strategic and International Studia.
Chociaż siły kosmiczne mogą się wydawać futurystycznym pomysłem, idea tego przedsięwzięcia sięga już lat 60. Co więcej, taka formacja już w amerykańskim wojsku funkcjonowała. Założył ją Ronald Reagan w 1985 r., w epoce tzw. gwiezdnych wojen, kiedy USA i ZSRR stały u progu konfliktu atomowego. Po upadku państwa sowieckiego i utrwaleniu się dominacji Ameryki znaczenie sił kosmicznych zaczęło spadać. Przełomem były zamachy z 11 września 2001 r. Środki finansowe przerzucono na walkę z terroryzmem, a siły kosmiczne rozwiązano.
Na decyzję amerykańskich władz od razu zareagował Kreml. – W celu utrzymania strategicznej przewagi w tej sferze USA w trybie przyspieszonym tworzą siły kosmiczne. Rząd USA otwarcie rozpatruje przestrzeń kosmiczną jako teatr działań wojennych – powiedział Władimir Putin. Tymczasem w samej Ameryce krytycznie o US Space Force wypowiedziało się kilku publicystów związanych z lewicą, ale w głównym nurcie polityki zapanował konsensus, że powołanie ich było dobrą decyzją.
Przy okazji wprowadzono bowiem pakiet świadczeń socjalnych dla żołnierzy. Stany Zjednoczone to jedyny uprzemysłowiony kraj na świecie bez płatnego urlopu rodzinnego dla swoich pracowników, ale dzięki podpisanemu właśnie budżetowi rząd federalny, największy pracodawca w USA, zaoferuje teraz 12 tygodni płatnego urlopu każdemu pracownikowi z okazji urodzenia się lub adopcji dziecka. Wcześniej przysługiwał im bezpłatny urlop na podstawie ustawy o urlopie rodzinnym i lekarskim, którą Kongres uchwalił w 1993 r.
– Oznacza to, że żołnierze otrzymają to, do czego są uprawnieni, a rząd federalny jest prekursorem – powiedział w rozmowie z Associated Press przywódca klubu demokratycznej mniejszości w Senacie Chuck Schumer. – Teraz, jeżeli pracujesz dla prywatnej firmy, presja na twojego pracodawcę będzie znacznie większa, aby wzorem armii dać ci urlop rodzicielski, gdy dziecko się urodzi, lub – nie daj Boże – gdy dziecko się rozchoruje i będzie wymagało opieki – dodał.
Tymczasem latem prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział utworzenie dowództwa sił kosmicznych w ramach sił powietrznych. Jego zdaniem nowa strategia zapewni ochronę francuskich satelitów, lepsze zrozumienie „sytuacji w przestrzeni kosmicznej”, dlatego rząd przewiduje konieczne inwestycje. Agencja AFP napisała wtedy, że w przestrzeni kosmicznej rozgrywają się takie elementy działań wojennych, jak wywiad i szpiegostwo, zakłócanie sygnałów komunikacyjnych i ataki cybernetyczne .