Wszelkie rozmowy, rozliczenia czy podsumowania związane z przywództwem szefa PO Grzegorza Schetyny muszą nastąpić w Platformie Obywatelskiej - oceniła we wtorek przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, pytana o ocenę Schetyny jako lidera Koalicji Obywatelskiej.

W wyborach parlamentarnych Nowoczesna startowała z koalicyjnego komitetu wyborczego obejmującego PO, Zielonych i Inicjatywę Polską.

W porannej rozmowie na antenie TVN24 Lubnauer została zapytana o to, czy jej zdaniem ten projekt sprawdził się w wyborach. Lubnauer odpowiedziała twierdząco, podkreślając, że Koalicja Obywatelska nie przegrała z werdyktem wyborców, a z metodą d'Hondta.

Dopytywana o ocenę działania szefa PO Grzegorza Schetyny jako lidera Koalicji Obywatelskiej, szefowa Nowoczesnej odparła, że na pewno teraz będą toczyć się rozmowy o tym, co dalej. "Natomiast w przypadku Grzegorza Schetyny wszelkie rozmowy, rozliczenia czy podsumowania związane z jego przywództwem muszą nastąpić w Platformie Obywatelskiej" - podkreśliła.

Jak poinformowała PKW, w niedzielnych wyborach do Sejmu PiS uzyskał 43,59 proc. i 235 mandatów, Koalicja Obywatelska - 27,40 proc. i 134 mandaty, SLD - 12,56 proc. i 49 mandatów, PSL - 8,55 proc. i 30 mandatów, a Konfederacja - 6,81 proc. i 11 mandatów. 1 mandat przypadł Mniejszości Niemieckiej. W wyborach do Senatu kandydaci popierani przez opozycję zdobyli większość - 51 mandatów.(PAP)