Literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk jest absolutnie zasłużona; jest wspaniałą autorką, w mojej ocenie jedną z najbardziej znaczących polskich pisarek ostatnich 100 lat - powiedział w czwartek Klaus Schöffling, niemiecki wydawca noblistki.

Literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk jest "absolutnie zasłużona" - ocenił Schöffling, szef niemieckiego wydawnictwa Schöffling & Co. Tokarczuk "jest wspaniałą autorką, w mojej ocenie jedną z najbardziej znaczących polskich pisarek ostatnich 100 lat" - powiedział agencji dpa.

Nakładem jego wydawnictwa ukazała się po niemiecku powieść polskiej literatki "Prowadź swój pług przez kości umarłych" (pod tytułem "Der Gesang der Fledermaeuse"). W ocenie Schoefflinga jest to "książka, która trafia w czuły punkt" ze względu na poruszane wątki dotyczące ochrony przyrody i zwierząt.

Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018 - poinformowała w czwartek Szwedzka Akademia. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska. Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia". (PAP)