W tej chwili w Polsce nie są prowadzone żadne prace dotyczące podatku od niektórych usług cyfrowych - stwierdził w środę szef KPRM Michał Dworczyk. Zaznaczył, że była próba przygotowania unijnej dyrektywy w kwestii takiego podatku, ale ostatecznie taki projekt nie został zrealizowany.

Kwestia podatku od usług cyfrowych poruszona została przez wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a, który przebywał w Polsce w związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Pence powiedział, że Stany Zjednoczone "z głęboką wdzięcznością przyjęły odrzucenie" przez Polskę propozycji podatku od usług cyfrowych, "które utrudniły wymianę handlową pomiędzy naszymi krajami".

Dworczyk w radiowej Jedynce powiedział, że "w tej chwili na pewno w Polsce nie są prowadzone żadne tego rodzaju prace" dotyczące wprowadzenia podatku od usług cyfrowych.

"Według mojej wiedzy przede wszystkim na poziomie UE była podjęta próba żeby przygotować dyrektywę zmierzającą do takiego podatku, ale w poprzedniej kadencji to się nie wydarzyło. Jak będzie w tej kadencji, tego nie wiem" - powiedział.

Reklama

Biuro prasowe resortu informowało w lipcu, że Ministerstwo Finansów prowadziło prace nad przygotowaniem projektu ustawy o podatku od niektórych usług cyfrowych, a punktem wyjścia do przygotowania projektu ustawy stanowił projekt dyrektywy dotyczącej podatku od usług cyfrowych, zaproponowanej przez Komisję Europejską w marcu 2018 r.