Od pierwszych dni członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ realizujemy priorytet wzmocnienia prawa międzynarodowego – oświadczył minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz na wtorkowym posiedzeniu RB ONZ w Nowym Jorku.

Minister mówił o tym w kontekście 70. rocznicy konwencji genewskich.

W swym wystąpieniu Czaputowicz zwrócił uwagę, że dokument został ratyfikowany i przyjęty przez niemal każde państwo na świecie. Mówił także o uzupełnieniu konwencji przez trzy dodatkowe protokoły, które razem odgrywają fundamentalną rolę w ograniczeniu brutalności w konfliktach zbrojnych.

„Od pierwszych dni członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa realizujemy priorytet wzmocnienia prawa międzynarodowego. To zawsze jest sprawą szczególnie dla Polski ważną z powodu naszej trudnej historii, na którą boleśnie wpłynęły skutki tego, że inne państwa nie przestrzegają porozumień międzynarodowych, a także nasze poczucie odpowiedzialności za utrzymanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa” – wskazał szef polskiej dyplomacji.

Promocja i wzmocnienie rządów prawa w utrzymaniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa były przedmiotem wtorkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Obradom w trakcie pełnienia przez Polskę sierpniowej prezydencji w RB przewodził polski minister spraw zagranicznych.

W swym wystąpieniu Czaputowicz podkreślił, że wydarzenie ma miejsce w 70. rocznicę konwencji genewskich, które zostały ratyfikowane i przyjęte przez niemal każde państwo na świecie.