Projekt ws. zerowego PIT-u dla osób do 26. roku życia jest najważniejszy - otwiera perspektywy dla młodych - podkreślił w środę w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Według niego, przez ostatnie lata państwo zbyt dużo wymagało od młodych, a zbyt mało im pomagało. Chcemy to zmienić - oświadczył.

Sejm rozpoczął w środę pierwsze czytanie projektu ws. zerowego PIT-u dla osób do 26. roku życia. Projekt zakłada, że dochody podatników do 26. roku życia do 85,5 tys. zł będą zwolnione z PIT.

"Dzisiaj mam przyjemność i radość zaprezentować jeden z ważniejszych projektów, najważniejszy projekt, który otwiera perspektywy dla młodych" - oświadczył szef rządu.

Morawiecki wskazał, że przez ostatnie 30 lat państwo polskie "zbyt dużo wymagało i zbyt dużo od młodych wymaga, a zbyt mało młodym pomaga". "Chcemy to zmienić - temu ma służyć ten projekt" - podkreślił szef rządu.

Reklama

Podczas sejmowego pierwszego czytania projektu "Bez PiT dla młodych" premier przekonywał, że jest to projekt, który "ma na celu zwiększyć szanse, poprawić perspektywy i poprawić możliwości młodych ludzi na rynku pracy". "Tak, żeby możliwości młodych ludzi w Polsce były coraz lepsze, takie jak ich odpowiedników na zachodzie" - podkreślał.

Zdaniem premiera przez ostatnie lata z Polski do państw zachodnich wyjechało 1,7 mln mieszkańców. "To tyle ile mieszkańców liczy Warszawa. Czyli opustoszała cała Warszawa, to gigantyczna strata, nie możemy sobie pozwolić na kolejną, musimy przyciągnąć młodych ludzi" - mówił.

Morawiecki ocenił, że "młodzi mają trudniej na rynku pracy, na wejście w życie dorosłe". "Budowanie ich kariery wiąże się z możliwościami na pozyskanie pierwszych środków na wynajem mieszkania, na wpłatę rat na mieszkanie, na złożenie rodziny. To kosztuje, chcemy młodym ludziom chociaż trochę pomóc. Ten program to jest zerowy PiT, ale 100 proc. szansy dla młodych na lepsza przyszłość w Polsce" - przekonywał.

Poinformował, że z projektu skorzysta 2 miliony młodych w Polsce. "To wielkie prawdopodobieństwo, że oni zostaną tutaj w Polsce, że nie zdecydują się na emigrację. (...) Wypychanie młodych się skończy, musi się skończyć, młodzi muszą zostać w Polsce, muszą chcieć zostać w Polsce" - przekonywał.

Zwracał też uwagę, że projekt zerowego PiT-u dla młodych ludzi to "polska racja stanu". Dlatego, jak mówił, rząd zaangażuje w projekt jeszcze w tym roku około 1 mld zł, a w przyszłym roku będzie to co najmniej 2,5 mld zł. "To wieka inwestycja w ludzi młodych" - zapowiedział Morawiecki.