Reklama

Rzecznik policji w Kassel poinformował media, że młody mężczyzna, zatrzymany w sobotę po południu i przesłuchiwany w nocy w związku z zabójstwem Luebckego, został wypuszczony na wolność. Dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" informował wcześniej na stronie internetowej, że policja wytypowała go po analizie prywatnych dokumentów i danych zapisanych w telefonie ofiary.

Zwłoki 65-letniego polityka CDU zostały znalezione tydzień temu na tarasie jego domu 20 km od Kassel. Jak poinformował prowadzący sprawę prokurator Horst Streiff, obdukcja wykazała, że Luebcke został zastrzelony z broni krótkiej z bliskiej odległości.

Luebcke od 10 lat stał na czele kancelarii rejencji Kassel - pośredniego szczebla administracyjnego między krajem związkowym a powiatem. Wcześniej był deputowanym w landtagu Hesji. Posłowie wszystkich partii wspominają go raczej jako człowieka dążącego do kompromisów, zaangażowanego w konkretne polityki sektorowe. Był ekspertem w dziedzinie transportu, zabiegał o rozbudowę sieci autostrad i przynoszącego stałe straty lotniska Kassel-Calden.

Jako szef administracji okręgu Kassel Luebcke kilkakrotnie popadał w zatargi z ekologami. W 2012 r. udzielił zezwolenia górniczemu koncernowi K+S na wypuszczanie zasolonej wody do rzeki Werra. W ubiegłym roku z kolei stał się celem ataków ze strony przeciwników budowy farm wiatrowych na zalesionych terenach północnej Hesji. Podczas kryzysu migracyjnego w 2015 r. opowiadał się za przyjmowaniem uchodźców i budową schroniska dla nich na terenach, które podlegały jego administracji. Wywołało to żywiołowy sprzeciw mieszkańców miejscowości branych pod uwagę jako ewentualna lokalizacja.

Nad rozwikłaniem tajemniczego zabójstwa pracuje 50-osobowy zespół śledczych. Zakłada on, że mordu dokonał ktoś z najbliższego otoczenia polityka. Nie wyklucza jednak też innych możliwości - po śmierci Luebckego w mediach społecznościowych pojawiły się komentarze osób ze środowisk radykalnie prawicowych, które wyrażały zadowolenie ze śmierci polityka.

Z Berlina Artur Ciechanowicz (PAP)