Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział w Rzeszowie, że nowelizowana ustawa o weteranach działań poza granicami kraju "znacznie poszerzy zakres wsparcia", jakiego udzieli im państwo. "Państwo polskie pamięta o ich ofiarności" – dodał.

W niedzielę w Rzeszowie Błaszczak uczestniczył w Centralnych Obchodach Dnia Weterana Działań poza granicami Kraju. W ich trakcie minister wręczył Szablę Honorową Wojska Polskiego płk. Grzegorzowi Kaliciakowi dowódcy obrony ratusza w Karbali w 2004 roku. Aktualnie płk. Kaliciak jest dowódcą 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Błaszczak przypomniał, że w ubiegły wtorek rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o weteranach. "Projekt nowelizacji, który został uzgodniony ze środowiskiem weteranów znacząco rozszerza zakres wparcia, jakiego udziela państwo polskie wobec swoich żołnierzy" – mówił minister obrony narodowej.

Zaznaczył, że po nowelizacji "ustawą objęci będą wszyscy, którzy ponieśli uszczerbek na zdrowiu; nawet od 1 proc.". "Wcześniej takiego wsparcia nie otrzymywali" – zauważył.

Według ministra, "zwiększy się zakres wsparcia, jeśli chodzi o leczenie". "I to nie tylko leczenie urazów nabytych podczas misji, ale opieką otoczeni zostaną weterani również, jeśli chodzi o inne urazy, czy choroby. W projekcie znowelizowanej ustawy zagwarantowana jest pełna opieka lekarska" – podkreślił.

Zgodnie z projektem nowelizacji ma powstać Centrum Leczenia Weteranów. "Zapewniamy pełną opiekę, nawet ponad limity Narodowego Funduszu Zdrowia. Ta opieka będzie finansowana z budżetu ministerstwa obrony narodowej" – wyjaśnił.

Zadowolenie z podjęcia prac nad nowelizacją ustawy wyraził w liście do uczestników uroczystości prezydent Andrzej Duda. "Liczę, że nowe regulacje zostaną przez Sejm przyjęte i szybko złożone do mojego podpisu" – napisał prezydent RP.

Prezydent podziękował weteranom za ich służbę. Listy z podziękowaniami przysłali również marszałek Sejmu Marek Kuchciński i premier Mateusz Morawiecki.

Zwracając się do zebranych przed pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego weteranów minister obrony dziękował im "za codzienną służbę". "Dziękuje wam za godne reprezentowanie Polski poza granicami naszego kraju. Dziękuję wam za postawę; za postawę będącą synonimem odwagi, poświęcenia i godności. Dziękuję wam za to, że tak pięknie reprezentujecie Polskę poza granicami kraju" – stwierdził Błaszczak.

Rzeszowskie uroczystości poprzedziła msza św. w intencji weteranów i ich rodzin w miejscowym kościele garnizonowym. Przewodniczył jej biskup polowy Wojska Polskiego gen. brygady Józef Guzdek.

W Centralnych Obchodach Dnia Weterana Działań poza granicami Kraju uczestniczył m.in. szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Rajmund Andrzejczak.

Po uroczystościach oficjalnych rozpoczął się Piknik Weterana. Zaplanowano m.in. pokazy sprzętu wojskowego, występy zespołów artystycznych, pokaz musztry paradnej oraz prezentację szkolenia realizowanego w ramach projektu "Wojownik".

Zaangażowanie żołnierzy Wojska Polskiego w operacje pokojowe poza granicami kraju sięga roku 1953. Przez prawie 66 lat, ponad 115 tys. polskich żołnierzy i pracowników wojska wzięło udział w ponad 90 misjach i operacjach poza granicami państwa.

Podczas działań poza granicami kraju poległo 120 polskich żołnierzy i pracowników wojska, a przeszło 800 osób zostało rannych. W Afganistanie zginęło 44 Polaków, a z Iraku nie wróciło 22 polskich żołnierzy.

Obecnie polscy żołnierze służą w Afganistanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie, Łotwie, Rumunii, Republice Środkowej Afryki, Kuwejcie oraz Republice Iraku.