W ustawie budżetowej zakładamy 3,8-proc. PKB w 2019 r., ale najpewniej zakończymy ten rok z czwórką z przodu - powiedziała w czwartek dziennikarzom szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz. Będziemy jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w Europie - oceniła.

W połowie maja Główny Urząd Statystyczny podał w szacunku flasz, że Produkt Krajowy Brutto w I kwartale 2019 roku wzrósł o 4,6 proc. rdr wobec wzrostu na poziomie 4,9 proc. rdr w IV kw. 2018 r. Szczegółowe dane na temat PKB w I kwartale GUS ma podać w piątek.

"Najpewniej potwierdzą się prognozy dotyczące PKB w I kw., które słyszeliśmy przed dwoma tygodniami. Czyli o rekordowym wzroście gospodarczym, wyższym niż konserwatywnie założono w budżecie" - wykazała. Przypomniała, że w ustawie budżetowej założono 3,8-proc. wzrost PKB w 2019 r., a wiele agencji ratingowych na początku tego roku zakładały wzrost na poziomie 3,5 proc.

"Widzimy, że motorem napędowym wciąż pozostaje konsumpcja wewnętrzna. Ale mamy też jeden bardzo istotny czynniki (...) - inwestycje przedsiębiorstw" - podkreśliła. Dodała, że tempo wzrostu inwestycji w firmach na poziomie 21,7 proc. w I kwartale tego roku, jest najwyższe od lat.

"Przedsiębiorcy korzystają z dobrej sytuacji gospodarczej" - oceniła. Podkreśliła, że stabilny wzrost gospodarczy sprzyja wzrostowi inwestycji.

Pytana o wzrost PKB w 2019 roku szefowa MPiT odpowiedziała: "Z dużą dozą prawdopodobieństwa mogę powiedzieć, że zakończymy ten rok z czwórką z przodu. Będzie to zatem naprawdę jedna z najszybciej rozwijających się gospodarek w Europie. Dzisiaj jesteśmy drugą bądź trzecią, w zależności od miesiąca, ale ten wzrost w porównaniu z zakładanym niemieckim - niespełna 1 proc. jest imponujący" - podkreśliła.