Republika Macedonii Północnej, nowa nazwa byłej jugosłowiańskiej republiki, pojawiła się w środę na pierwszych znakach drogowych na przejściu w Bogorodicy na granicy macedońsko-greckiej w ramach realizacji historycznego porozumienia między Skopje i Atenami.

"Niech ten dzień zapoczątkuje długą przyjaźń między Grecją a Macedonią Północną. Nie jesteśmy w stanie zmienić przeszłości, ale możemy kształtować przyszłość przyjaźni, partnerstwa i współpracy, i tak uczynimy" - napisał na Twitterze szef macedońskiej dyplomacji Nikoła Dimitrow.

W ramach porozumienia z Grecją macedońskie służby celne muszą w ciągu trzech dni zmienić nazwę państwa na aktualną na znakach drogowych na przejściach granicznych oraz na lotniskach w Skopje i Ochrydzie.

W ciągu czterech miesięcy odpowiednio zaktualizowane mają być tabliczki w urzędach państwowych, a przed końcem 2019 roku ministerstwo spraw wewnętrznych w Skopje ma zacząć wydawać paszporty już z nową nazwą państwa. Na początku 2020 roku macedoński bank centralny rozpocznie emisję nowych banknotów.

Reklama

Zawarte w czerwcu 2018 roku porozumienie Skopje i Aten zakończyło historyczny spór tych krajów o nazwę tej byłej jugosłowiańskiej republiki. Od ogłoszenia przez Macedonię niepodległości w 1991 roku władze Grecji protestowały przeciwko używaniu przez nią nazwy odwołującej się do dziedzictwa starożytnych Macedończyków, obawiając się, że Macedonia mogłaby wystąpić z roszczeniami terytorialnymi w stosunku do greckiej prowincji o tej samej nazwie. Ateny blokowały z tego względu starania Skopje o członkostwo w Unii Europejskiej i NATO.

6 lutego ambasadorowie 29 państw NATO podpisali w Brukseli protokół przyjęcia Macedonii Północnej do Sojuszu. Ratyfikacja protokołu zazwyczaj trwa około rok.

Trzy inne kraje byłej Jugosławii - Słowenia, Chorwacja i Czarnogóra - przystąpiły już do NATO, a tylko dwa - Serbia oraz Bośnia i Hercegowina - pozostają poza strukturami Sojuszu.