Unia Europejska poinformowała we wtorek o przeznaczeniu dodatkowej pomocy humanitarnej w wysokości 5 mln euro dla potrzebujących w Wenezueli. Suma pomocy humanitarnej ze strony UE dla Wenezueli za 2018 rok wyniosła 34 mln euro.

"Pomoc potrzebującym Wenezuelczykom jest priorytetem Unii Europejskiej. Zwiększamy naszą pomoc w nagłych wypadkach, aby pomóc najbardziej bezbronnym, którzy nie mają dostępu do żywności, leków i podstawowych usług i zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów. Będziemy nadal wspierać Wenezuelczyków" - powiedział Christos Stylianides, komisarz ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego.

Aby ułatwić udzielanie pomocy, UE zamierza otworzyć biuro humanitarne w Caracas.

Wsparcie UE obejmuje zapewnienie opieki zdrowotnej w nagłych przypadkach, dostępu do wody i urządzeń sanitarnych oraz edukacji.

Wenezuela od kilku lat pogrążona jest w kryzysie gospodarczym i społecznym, zmaga się z recesją i wielocyfrową inflacją oraz niedoborami żywności i leków.

Opozycja oskarża prezydenta Nicolasa Maduro o doprowadzenie bogatego w surowce kraju do ruiny gospodarczej. 96 proc. przychodów Wenezuela czerpie ze sprzedaży ropy naftowej, więc spadek cen surowców energetycznych w ostatnich latach znacznie pogłębił kryzys w tym kraju.