W najbliższych tygodniach premier poinformuje o kilku dobrych informacjach gospodarczych dla Polaków, np. ws. ulg podatkowych - mówiła szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz. Dodała, że minister finansów i premier pracują m.in. nad rozwiązaniami dot. obniżki progów podatkowych.

Minister przedsiębiorczości i technologii pytana w piątek w Radiu Zet, kiedy zostanie przedstawiony nowy plan Morawieckiego, który ma być skierowany do klasy średniej, odpowiedziała, że premier "kilka dobrych informacji gospodarczych przede wszystkim będzie miał do zakomunikowania w ciągu najbliższych tygodni".

"W kolejnym tygodniu będziemy mieć pierwszą taką odsłonę. Dwa następne tygodnie to będzie, myślę, początek takich dużych, dobrych informacji dla Polaków" - zapowiedziała Emilewicz.

Dopytywana, czy możemy spodziewać się wyższej kwoty wolnej od podatku, minister wskazała, że w zakresie ulg podatkowych premier "będzie miał dla nas dobre informacje na ten rok".

Emilewicz przypomniała, że rok 2018 zakończyliśmy z 5,1 proc. wzrostem PKB. "To jest rekordowy stan, jeśli popatrzymy na gospodarki krajów UE. Jest szansa, abyśmy tym rekordowym wzrostem mogli się odpowiednio i dobrze podzielić ze wszystkimi Polakami" - zaznaczyła.

Dodała, że minister finansów Teresa Czerwińska i premier Mateusz Morawiecki pracują m.in. nad rozwiązaniami dot. obniżki progów podatkowych.

Mówiąc, o rozwiązaniach, które rząd przygotowuje dla przedsiębiorców, minister przedsiębiorczości i technologii powiedziała, że w przyszłym tygodniu na Radę Ministrów trafi projekt ustawy o prostej spółce akcyjnej, zawierający "dobre upraszczające rozwiązania dla innowacyjnych spółek technologicznych". Jest to, jak zaznaczyła, nowa forma prawna, która pojawi się w Kodeksie spółek handlowych. "Taką spółkę z kapitałem założycielskim w wysokości 1 zł będzie można powoływać, upraszczamy organy nadzoru i zarządu (...). Będzie można prowadzić walne zdalnie, wnosić aportem własność intelektualną" - wskazała.

Dodała, że do konsultacji trafił też projekt nowego Prawa zamówień publicznych, który w sposób "radykalny przemodeluje ten rynek". Zmiany prowadzą m.in. do wzmocnienia szans MŚP na rynku zamówień oraz wyrównania pozycji wykonawcy i zamawiającego. "Chcielibyśmy w marcu zakończyć prace (nad projektem - PAP) na poziomie rządu, aby w kwietniu trafił do Sejmu" - mówiła.