Najbardziej poszkodowany turysta, którego ratownicy TOPR wydobyli w środę ze śnieżnej lawiny pod Rysami, będzie transportowany na pokładzie śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do jednego z krakowskich szpitali. Kolejna ciężko ranna osoba została na pokładzie śmigłowca TOPR przetransportowane do zakopiańskiego szpitala.

Około godz. 13. na pokładzie śmigłowca ratownicy TOPR przetransportowali do zakopiańskiego szpitala kolejnego poszkodowanego z poważnym urazem ręki. Mężczyzna poruszał się o własnych siłach. Śmigłowiec kolejny raz wystartował na lawinisko, aby ewakuować kolejne poszkodowane osoby.

Z zagrożonego terenu na szlaku na Rysy ratownicy będą także ewakuowali innych turystów, których nie porwała lawina. Z uwagi na lawinisko, które przecięło szlak turyści nie mogą bezpiecznie zejść na dół.

O wypadku ratowników TOPR powiadomił około godz. 11 świadek zdarzenia. Na miejsce na pokładzie śmigłowca natychmiast wyruszyli ratownicy TOPR.

W Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach.