"Pani Aleksandro, życzę siły w prowadzeniu spraw miasta. A 4 czerwca widzimy się w Gdańsku" - napisał na Twitterze prezydent Warszawy, odnosząc się do spotkania.

O tym, by odnowić rocznicę wyborów 4 czerwca jako symbolu wolnej Polski, Dulkiewicz mówiła na nadzwyczajnym zebraniu samorządowców dla uczczenia zamordowanego prezydenta Gdańska. Zaprosiła wtedy samorządowców na spotkanie tego dnia w Gdańsku.

W sobotę podczas konwencji "Kobieta, Polska, Europa" wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak również zaapelował, by 4 czerwca wspólnie spotkać się podczas obchodów 30. rocznicy pierwszych po 1989 roku częściowo wolnych wyborów parlamentarnych.

Reklama

Pełniąca obowiązki prezydenta Dulkiewicz poinformowała w ubiegłym tygodniu, iż podjęła decyzję o kandydowaniu na prezydenta Gdańska. Przedstawiciele części ugrupowań parlamentarnych, w tym PO, PSL, Nowoczesna wyrazili poparcie dla jej kandydatury, natomiast PiS zapowiedziało, że nie wystawi własnego kandydata w tych wyborach.

Przedterminowe wybory, które muszą się odbyć po śmierci prezydenta Adamowicza, odbędą się 3 marca.

13 stycznia prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie zmarł 14 stycznia po południu. Pogrzeb prezydenta Gdańska odbył się 19 stycznia.(PAP)