Testamentem Pawła Adamowicza jest to, by w przedterminowych wyborach w Gdańsku był jeden kandydat; Aleksandra Dulkiewicz wydaje się oczywistym następcą tego, co Paweł zostawił w Gdańsku i tej myśli, z którą w Gdańsku rządził - mówił w poniedziałek szef klubu PO Sławomir Neumann.

Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że premier Mateusz Morawiecki wyda w poniedziałek rozporządzenie wyznaczając przedterminowe wybory prezydenta Gdańska. Jak dodał, wybory w Gdańsku odbędą się najprawdopodobniej 3 marca.

Neumann był pytany w Radiu Zet, czy PO wystawi w Gdańsku swojego kandydata. "Myślę, że testamentem Pawła - który wygrał te wybory przed kilkoma miesiącami - i Gdańska, i tych ostatnich dni jest to, żeby był jeden kandydat, żeby wyborów w ogóle nie było" - mówił.

Szef klubu PO zapowiedział, że będzie zachęcał wszystkie środowiska polityczne, żeby wycofały się z tych wyborów i nie wystawiały kandydatów, aby wybory były "tylko formalnością".

Podkreślił, że jeżeli obecnie pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz będzie chciała wystartować w wyborach, Platforma będzie z nią o tym rozmawiać. "Ona wydaje się oczywistym następcą tego, co Paweł zostawił w Gdańsku i tej myśli, z którą w Gdańsku rządził" - ocenił. "Wierzę, że to nie będą wybory, tylko potwierdzenie faktów" - dodał.

W ubiegły wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że PiS podjęło decyzję, aby nie wystawiać własnego kandydata w przedterminowych wyborach prezydenta Gdańska.

"Wybory prezydenta Gdańska niespełna trzy miesiące temu dały jednoznaczne zwycięstwo śp. Pawłowi Adamowiczowi. W związku z tym Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję, aby nie wystawiać własnego kandydata w nadchodzących wyborach uzupełniających" - głosiło przekazane PAP oświadczenie prezesa PiS.

Wybory przedterminowe Prezes Rady Ministrów zarządza w drodze rozporządzenia. Po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej premier wyznacza datę wyborów, przypadającą - zgodnie z Kodeksem wyborczym - w ciągu 90 dni od daty wystąpienia przyczyny przeprowadzenia wyborów przedterminowych. Rozporządzenie w tej sprawie niezwłocznie podaje do publicznej wiadomości wojewoda, w formie obwieszczenia.

Wybory, także przedterminowe, odbywają się w dniu wolnym od pracy. Ostatnia z niedziel, mieszcząca się w 90-dniowym terminie, przypada 14 kwietnia.