"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd Thomasowi Woodrowowi Wilsonowi, dwudziestemu ósmemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych Ameryki, osobie szczególnie zasłużonej dla polskiej niepodległości, laureatowi pokojowej Nagrody Nobla za rok 1919" - napisano w uchwale.

W ostatnim roku pierwszej wojny światowej, 8 stycznia 1918 r., prezydent Wilson w swym orędziu do Kongresu USA przedstawił program pokojowy, postulując w punkcie 13 powstanie niepodległego państwa polskiego.

Prezydent Wilson był także jedną z głównych postaci na decydującej o powojennych granicach Europy Konferencji Paryskiej rozpoczętej 18 stycznia 1919 r.

Reklama

"Umocnił przyjaźń pomiędzy Narodami Polskim i Amerykańskim, odwołując się do łączących nas wartości: niepodważalnego prawa narodów do samostanowienia, wolności i równości. Za zasługi dla Polski w listopadzie 1922 r. został odznaczony Orderem Orła Białego" - głosi uchwała.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraził w niej również przekonanie, że wkrótce w Warszawie stanie pomnik prezydenta Thomasa Woodrowa Wilsona. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak