Sejm przyjął w czwartek przez aklamację uchwałę w sprawie upamiętnienia prezydenta Thomasa Woodrowa Wilsona. Oddano w niej hołd dwudziestemu ósmemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych Ameryki, osobie "szczególnie zasłużonej dla polskiej niepodległości".

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd Thomasowi Woodrowowi Wilsonowi, dwudziestemu ósmemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych Ameryki, osobie szczególnie zasłużonej dla polskiej niepodległości, laureatowi pokojowej Nagrody Nobla za rok 1919" - napisano w uchwale.

W ostatnim roku pierwszej wojny światowej, 8 stycznia 1918 r., prezydent Wilson w swym orędziu do Kongresu USA przedstawił program pokojowy, postulując w punkcie 13 powstanie niepodległego państwa polskiego.

Prezydent Wilson był także jedną z głównych postaci na decydującej o powojennych granicach Europy Konferencji Paryskiej rozpoczętej 18 stycznia 1919 r.

"Umocnił przyjaźń pomiędzy Narodami Polskim i Amerykańskim, odwołując się do łączących nas wartości: niepodważalnego prawa narodów do samostanowienia, wolności i równości. Za zasługi dla Polski w listopadzie 1922 r. został odznaczony Orderem Orła Białego" - głosi uchwała.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraził w niej również przekonanie, że wkrótce w Warszawie stanie pomnik prezydenta Thomasa Woodrowa Wilsona. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak