Prezydent Andrzej Duda w czwartek ma się spotkać z ministrami: rolnictwa - Janem Krzysztofem Ardanowskim i środowiska - Henrykiem Kowalczykiem, aby porozmawiać o planowanym odstrzale dzików.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski w czwartek w Radiu Plus powiedział, że "prezydent przede wszystkim chce się dowiedzieć, jaka jest dokładnie sytuacja faktyczna, jeśli chodzi o odstrzał dzików". "Z jednej strony mamy informacje medialne, że 90 proc. populacji dzików chce się zlikwidować w Polsce, a z drugiej strony informacje, które pochodzą z okolic jednego i drugiego ministerstwa, że to jest absolutna nieprawda" - powiedział.

Reklama

"Tu chodzi o oficjalną informację bezpośrednio od konstytucyjnych ministrów rządu RP (...) Rzeczywiście byłoby zaskakujące, gdyby się okazało, że decyzja jest taka, że mamy odstrzelić 90 proc. całkowitej populacji dzików w Polsce" - powiedział Spychalski.

Dodał, że należy pamiętać także o problemie afrykańskiego pomoru świń (ASF). "Jeżeli rząd walczy z chorobą ASF, pan prezydent chciałby wiedzieć, czy ten planowany odstrzał dzików jest tylko jednym z elementów walki z ASF, czy jest podstawowym elementem walki z ASF" - powiedział Spychalski.