Z powodu spodziewanych trudnych warunków jazdy władze czeskiego kraju (województwa) libereckiego wstrzymają od północy z poniedziałku na wtorek ruch samochodów ciężarowych o masie ponad 3,5 tony przez przejście graniczne Harrachov-Jakuszyce.

Informując o tym agencja CTK zaznaczyła, że meteorolodzy spodziewają się intensywnych opadów śniegu, którym towarzyszyć ma silny wiatr. W górach może do środy napadać nawet 40 cm świeżego śniegu.

Autobusy i samochody osobowe będą mogły nadal korzystać z tego przejścia, ale nie jest wykluczone, że wstrzymanie ruchu ciężarówek potrwa do czwartku. Ich kierowcom nakazano korzystanie z innych tras.

Czeska policja zaapelowała do kierowców, by wyruszając w góry zabierali ze sobą łańcuchy na koła i łopaty. Ratownicy pogotowia górskiego w Karkonoszach, Jesionikach i na Szumawie ostrzegają turystów, by nie wyruszali na szlaki prowadzące odsłoniętymi grzbietami.

Jak przypomina CTK, droga wiodąca do przejścia granicznego Harrachov-Jakuszyce była w ubiegłych latach prewencyjnie zamykana dla samochodów ciężarowych po każdych większych opadach śniegu. Do zablokowania tej trasy wystarcza ugrzęźnięcie jednej ciężarówki przy wjeździe pod górę. (PAP)