Rząd Węgier przeznaczy 212 mln forintów (około 660 tys. euro) na wsparcie programu pomocy humanitarnej w Syrii, uruchomionego we współpracy z Polską - wynika z rozporządzenia opublikowanego w sobotę w „Magyar Koezloeny” (Węgierski Monitor).

Węgiersko-polski program ma na celu rozwiązanie kryzysu migracyjnego u jego źródeł oraz zapewnienie opieki dzieciom w Syrii pozbawionym rodziców - głosi rozporządzenie.

Program ma być realizowany w ramach inicjatywy humanitarnej "Hungary Helps" węgierskiego rządu.

W czerwcu br. minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa i szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto podpisali memorandum dotyczące wspólnych projektów pomocy humanitarnej, mających dotyczyć przede wszystkim krajów Bliskiego Wschodu i Afryki.

Podkreślano, że memorandum jest pierwszym dokumentem otwierającym drogę do podpisania umów na realizację bardzo konkretnych projektów. Pierwszy wspólny projekt to zaproponowana przez stronę polską budowa domu dla sierot w syryjskim mieście Hims.

Od wybuchu syryjskiej wojny w 2011 roku życie straciło ponad 500 tys. ludzi, a połowa przedwojennej ludności Syrii musiała uciekać ze swoich domów, w tym ponad 5 mln ludzi - za granicę. (PAP)

akl/ mc/