"Demokraci, którzy wiedzą, że Stalowe Płyty (Mur) są niezbędne dla Bezpieczeństwa Granicy, przedkładają politykę nad kraj. Zaczynają sobie zdawać sprawę, że nie podpiszę żadnej z ich ustaw, łącznie z infrastrukturą, dopóki nie będzie w niej perfekcyjnego Bezpieczeństwa Granicy. U.S.A WYGRYWAJĄ!" - napisał Trump na Twitterze.

Reuters interpretuje ten tweet jako potencjalne zagrożenie dla prowizorium budżetowego, które Senat USA przyjął w środę wieczorem, by uniknąć zawieszenia działalności rządu w związku z forsowaną przez Trumpa sprawą finansowania budowy muru na granicy z Meksykiem. Prowizorium nie przewiduje 5 mld dolarów, których Trump chce na budowę muru. Zaplanowano natomiast finansowanie ochrony granic i działalności innych agencji rządowych na obecnym poziomie do 8 lutego.

Prowizorium przechodzi teraz do Izby Reprezentantów. Jego wejście w życie wymaga podpisu prezydenta. Agencja Associated Press odnotowuje, że Trump nie zadeklarował wprost, czy podpisze to prowizorium.

Reklama

Bez prowizorium ponad 800 tys. pracowników rządu federalnego musiałoby przed Bożym Narodzeniem przejść na urlopy, bądź pracować bez wynagrodzenia. Z powodu sporu o finansowanie muru resort bezpieczeństwa kraju i kilka innych ministerstw działa obecnie w oparciu o prowizorium budżetowe, które upłynie 21 grudnia.

Jeszcze w zeszłym tygodniu Trump groził, że jeśli w budżecie nie znajdą się środki na budowę muru, to on "z dumą" doprowadzi do zawieszenia działalności rządu, nie podpisując ustawy budżetowej.

W środę prezydent zdawał się jednak odstępować od tej groźby, pisząc na Twitterze: "W ten, czy inny sposób zwyciężymy w sprawie Muru!". Trump stwierdził też, że "pośrednio Meksyk zapłaci" za budowę granicznego muru, ponieważ nowe porozumienie handlowe zawarte z tym krajem zwiększy dochody USA.

W trakcie kampanii wyborczej Trump obiecał, że mur zostanie sfinansowany przez Meksyk, czego tamtejszy rząd kategorycznie odmówił. (PAP)