„Prezydent uważa za konieczne zwiększenie wszechstronnego wsparcia Ukrainy, gdyż bezpieczeństwo Ukrainy jest nieodłącznym elementem bezpieczeństwa Litwy i całej Europy” - powiedziała rzeczniczka prezydenta Daiva Ulbinaite.

Rzeczniczka przypomniała, że Litwa wspiera Ukrainę, dostarczając broń, organizując szkolenia, na Litwie odbywają rehabilitację ranni ukraińscy żołnierze.

W poniedziałek prezydent Grybauskaite potępiła przejęcie przez Rosję ukraińskich jednostek w Cieśninie Kerczeńskiej. Zapowiedziała gotowość kraju do udziału w konsolidowaniu sił międzynarodowych w celu pomocy Ukrainie.

Reklama

Minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius wezwał Rosję do zaprzestania agresji przeciwko Ukrainie. Podkreślił, że „Litwa popiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, w tym jej prawa nawigacyjne na wodach terytorialnych”.

We wtorek komitety spraw zagranicznych oraz bezpieczeństwa narodowego i obrony Sejmu Litwy zaapelowały o wzmocnienie obecności NATO w regionie Morza Czarnego. Zaapelowały też do instytucji UE o rozszerzenie sankcji wobec Rosji.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)