Po raz pierwszy skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe (RN) pod przywództwem Marine Le Pen wyprzedziło proeuropejskie i centrowe ugrupowanie LREM prezydenta Emmanuela Macrona w sondażu przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 r.

Według opublikowanego w niedzielę badania ośrodka Ifop na LREM zagłosowałoby 19 proc. wyborców, a na RN 21 proc.

W sierpniowym sondażu skrajnie prawicowe Zjednoczenie (wcześniej Front Narodowy) odnotowało 17-procentowe poparcie, a partia Macrona 20 proc.

Razem z 7 procentami eurosceptycznej partii Powstań Francjo (DLF) suwerenisty Nicolasa Dupon-Aignana i 1 procentem tzw. małych ugrupowań pragnących Frexitu, czyli wyjścia Francji z UE, działających pod przewodnictwem dawnych współpracowników Le Pen, Floriana Philippota i Francois Asselineau, skrajną prawicę we Francji popiera łącznie prawie 30 proc. wyborców. W sierpniu poparcie to było na poziomie 25 proc.

Sondaż przeprowadzono 30-32 października na grupie prawie tysiąca Francuzów.

Centroprawicowi Republikanie pod przewodnictwem Laurenta Wauquieza stracili od sierpnia 2 pkt proc. i mogą liczyć na 13 proc. głosów, a poparcie dla skrajnie lewicowego ugrupowania Francja Nieujarzmiona Jean-Luca Melenchona spadło z 14 do 11 proc.

W opublikowanym w połowie września sondażu ośrodka Odoxa-Dentsu partie Macrona i Le Pen szły łeb w łeb z 21 proc. poparcia, podczas gdy Republikanie mieli 14 proc., a Francja Nieujarzmiona 12,5 proc.

Tymczasem jeszcze w maju badanie Ifop wskazywało, że z 27 proc. partia Macrona wygrałaby wybory do PE; skrajna prawica miała wtedy poparcie na poziomie 17 proc.

Wybory europejskie jawią się jako ważna rozgrywka między partiami centrowymi i prounijnymi, takimi jak LREM a skrajnie prawicowymi formacjami, które chcą powstrzymać imigrację i globalizację - zwraca uwagę agencja Reutera.

W ankiecie YouGov opublikowanej w zeszłym tygodniu, popularność prezydenta Macrona spadła do najniższego poziomu od czasu jego wyborów w 2017 r. - tylko 21 proc. respondentów jest zadowolonych z jego polityki. Popularność Macrona została nadszarpnięta przez gwałtowne odejście z rządu dwóch ważnych ministrów, w tym MSW, oraz aferę z jego ochroniarzem, podczas gdy uporczywie wysokie bezrobocie (ponad 9 proc.), wysokie podatki i rosnące ceny paliwa powodują ogólne poczucie niezadowolenia w społeczeństwie - wskazuje Reuters.