Prezydent Mongolii Chaltmaagijn Battulga zagroził rozpoczęciem strajku głodowego lub okupacyjnego, jeśli Wielki Churał Państwowy (parlament) odmówi samorozwiązania - poinformowało we wtorek Radio Swoboda, powołując się na agencję Bloomberga i mongolską telewizję.

Wcześniej prezydent skrytykował parlament za niezdolność do stawienia czoła wyzwaniom ekonomicznym. Battulga zwrócił się o dalszą pomoc finansową do Międzynarodowego Funduszu Walutowego, jednak, według jego słów, rząd nie udzielił mu żadnego wsparcia.

Bloomberg zauważa, że działania Battulgi mają związek z wyborami parlamentarnymi w 2020 roku. Partia Demokratyczna (PD) pod jego przewodnictwem liczy na więcej mandatów w 76-osobowym Wielkim Churale; obecnie dysponuje ona 25 proc. mandatów, a resztę miejsc zajmują przedstawiciele rządzącej Mongolskiej Partii Ludowej (MPL). Miejscowi eksperci uważają, że prezydent chce także uzyskać więcej pełnomocnictw dla swojej administracji.

Battulga wysłał w poniedziałek do parlamentu pismo, w którym zaproponował jego przedterminowe rozwiązanie. Dokument stwierdza, że Churał nie spełnił obietnic złożonych podczas wyborów w 2016 roku i dopuścił się naruszenia prawa.

Battulga, populista, były mistrz judo, wygrał wybory prezydenckie w lipcu ubiegłego roku.

Mongolska gospodarka, oparta na przemyśle wydobywczym i hodowli, przeżywa trudny okres, spowodowany słabym popytem wewnętrznym i drastycznym spadkiem eksportu, wynikającym ze spadku cen surowców. Mongolia jest jednym z najbogatszych w surowce państw na świecie, znajdują się tam duże złoża węgla brunatnego, miedzi, molibdenu, fosforytów, rudy żelaza, cynku, niklu, wolframu, srebra, złota i uranu.

W ostatnich latach kraj ten odnotowywał bardzo dynamiczny rozwój, który zawdzięczał przede wszystkim właśnie ogromnym zasobom naturalnym. Do gospodarczego ożywienia doszło po przybyciu zagranicznych potentatów wydobywczych, jak brytyjsko-australijski koncern Rio Tinto.

Jednak na fali nastrojów nacjonalistycznych zagraniczne inwestycje w sektorze wydobywczym stały się przedmiotem wielu sporów. W 2012 roku przyjęto ustawę zaostrzającą zasady inwestycji w sektorach uznanych za strategiczne; rok później gwałtownie spadła liczba bezpośrednich inwestycji zagranicznych. W 2014 roku odnotowano spadek tych inwestycji o 74 proc. Wszystko to doprowadziło do znacznego spowolnienia gospodarczego, spotęgowanego przez spadek sprzedaży surowców. Sytuację pogorszyła dewaluacja narodowej waluty i bardzo wysoka inflacja.

Pakiet ratunkowy MFW obejmuje 5,5 mld dolarów. Jego celem jest zmniejszenie presji zadłużenia oraz wsparcie mongolskiej waluty - tugrika.